Dynamical systems on time scales
Zaman skalalarında dinamik sistemler
  1. Tez No: 202135
  2. Yazar: VELİ DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL UFUKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde Zaman Skalalarında Dinamik Sistemleri çalıtık. Öncelikle, zaman skalasında ve dinamik sistemlerde temel tanım ve teoremleri verdik. Periyodik diskrit Hamilton sistemlerindeki Floquet teoremini ve kararlılık kriterini sunduk. Zaman skalasında Hilger komplex düzlemini ve üstel fonksiyonu tanıttık. Bu üstel fonksiyonun, birinci mertebe lineer dinamik denklem içeren balangıç deer problemini saladıı gösterildi. Varlık ve teklik teoremleri sunuldu. Sonrasında periyodik zaman skalaları için Lyapunov dönüümleri, kararlılık kriteri ve Floquet teoremi verildi. Zaman Skalalarında Dinamik Sistemlerle ilgili olarak (Bohner ve Peterson 2001), (Dacunha 2005), (Ahlbrandt ve Ridenhour 2003) çalımalarını derlemeye çalıtık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have studied dynamical systems on time scales. Firstly, we give basic definitions and theorems about the time scales and dynamical systems. We present Floquet theory and stability criterion on periodic discrete Hamiltonian systems. We introduce the Hilger complex plane and exponential function on time scales. This exponential function is shown to satisfy an initial value problem involving a first order linear dynamic equation. Uniqueness and existence theorems are presented. And then we give stability criterion, Lyapunov transformations and a unified Floquet theory for periodic time scales. We try to collect studies (Bohner and Peterson 2001), (Dacunha 2005), (Ahlbrandt and Ridenhour 2003) about Dynamical Systems On Time Scales.