Preparation and characterization of antimicrobial food packaging applications
Gıda paketleme uygulamaları için antimikrobiyel polimerik filmlerin hazırlanması ve karakterize edilmesi
- Tez No: 202137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YEMENİCİOĞLU, DOÇ. DR. SACİDE ALSOY ALTINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Food Engineering, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalımada, antimikrobiyel madde olarak lisozim içeren selüloz asetat (SA) antimikrobiyel paketleme malzemeleri gelitirilmitir. Ajanların uygun kontrollü salımlarına ulaabilmek için filmlerin balangıç ıslak çözelti komposizyonları deitirilerek farklı asimetrik ve gözenekli yapıda filmler elde edilmitir. Filmler daha sonra çözünür ve tutuklu lisozim aktiviteleri, salım kinetikleri ve seçilen mikroorganizmalar üzerine aktiviteleri için test edilmitir. En yüksek salım hızı, çözünür lisozim aktivitesi ve sonuçlanan antimikrobiyel aktivite (E.coli üzerine) % 5 SA ile hazırlanmı %1,5 lisozim içeren filmlerden elde edilmitir. Filmlerin balangıç ıslak çözeltilerinde CA miktarındaki artı filmlerin gözenekliliini dolayısıyla salım hızını, maksimum salınan aktiviteyi ve antimikrobiyel aktiviteyi azaltmıtır. Dier taraftan, filmlerin tutuklu aktiviteleri ve gerilme dayanıklılıkları artmıtır. %15 SA ile hazırlanmı filmlerin mekanik dayanıklılıklarında ve uzama deerlerinde lisozim içermeyenlere göre önemli bir azalma görülmesine ramen %5 ve %10 SA ile hazırlanmı antimikrobiyel filmlerin mekanik özelliklerinin lisozim içermeyenlerle aynı olduu bulunmutur. Filmlerin gözenekli ve gözenekli olmayan youn yüzeylerinden elde edilen farklı sonuçlar, bu yüzeylerin gıda ürünlerinin hedeflenen raf ömürlerine göre antimikrobiyel paketleme için uygulanabilir olduunu göstermektedir. %5 SA ile hazırlanmı filmler 4°C'de 105 gün depolandıında, zamanla çözünür lisozim ve antimikrobiyel aktivitelerinde artı gözlenmitir. Bu sonuçlar, hazırlanan SA filmlerin antimikrobiyel ambalajlamada kontrollü salım elde etmek için kullanılabileceini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, cellulose acetate (CA) based antimicrobial packaging materials containing lysozyme as an antimicrobial additive were developed. In order to achieve appropriate controlled release of antimicrobial agent, the structure of the films were changed from highly asymmetric and porous to dense ones by modulating the composition of the initial casting solution. The effectiveness of the films were then tested through measurement of soluble and immobilized lysozyme activity, release kinetics and antimicrobial activity on selected microorganisms. The highest release rate, soluble lysozyme activity and resulting antimicrobial activity (on E.coli) was obtained with the film prepared from 5 % CA solution including 1.5 % lysozyme. Increasing CA content in the casting solution decreased the porosity of the films, hence, reduced the release rate, maximum released activities and the antimicrobial activities of the films. On the other hand, immobilized activities and the tensile strength of the films increased. The mechanical properties of the antimicrobial films cast with 5 % and 10 % CA were similar to those of lysozyme free CA films. However, significant reductions in tensile strength and elongation values were observed for the antimicrobial films prepared with 15 % CA. Differences in the release rates, soluble, immobilized and antimicrobial activities at porous and dense surfaces of the films suggest that different surfaces of CA films can be employed for antimicrobial packaging according to the targeted shelf-life of the food products. When the films made with 5 % CA were stored at 4 °C for a maximal period of 105 days, an increase in soluble lysozyme and antimicrobial activities of the films were observed. The results demonstrate that CA films prepared in this study show promising potential to achieve controlled release in antimicrobial packaging.