Alcohol dehydrogenase and aldehyde dehydrogenase gene polymorphism in Turkish alcoholic people and control group
Türk alkoliklerde ve kontrol grubunda alkol dehidrogenaz ve aldehit dehidrogenaz gen polimorfizmi
  1. Tez No: 202138
  2. Yazar: ESİN SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAYRAKTAR, PROF. DR. ULUS SALİH AKARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalımasında alkolik ve alkolik olmayan Türklerde alkol metabolizmasında önemli rol oynayan enzimleri kodlayan alkol dehidrogenaz ve aldehit dehidrogenaz genlerinin polimorfizmleri günümüzde en yaygın kullanılan Single Nükleotid Polimorfizm (SNP) belirleme metodları kullanılarak belirlenmitir. Çalımadaki temel amaç, ADH2, ADH3 ve ALDH2 gen polimorfizmleri ile Türk ırkının alkole karı tolerans gelitirme eilimi arasındaki ilikiyi saptamaktır. Dier önemli amaç ise, Türk ırkındaki ADH2, ADH3 ve ALDH2 genlerine ait polimorfizm tiplerini dünyadaki dier ırklarla ve etnik gruplarla karılatırmaktır. Çalımada 141 alkolik hasta için ADH3 genotiplemesi ve 156 alkolik hasta için de ADH2 ve ALDH2 genotiplemeleri yapılmıtır. Kontrol grubu ise 80 salıklı alkol kullanmayan bireyden olumutur. Bu çalımada üç farklı SNP genotipleme metodu kullanılmıtır. ADH3 genotiplemesi için RFLP-PCR, ADH2 genotiplemesi için allel spesifik primer extension metodu, ALDH2 genotiplemesi için ise Multiplex PCR metodu kullanılmıtır. Alkolik ve alkolik olmayan gruplarda tüm ADH2 genotipleri içinde en yaygın olarak ADH2.1 genotipi bulunmutur. Bununla birlikte ADH2 genotipleri açısından genel olarak kontrol grubuyla alkolik grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıtır. ki grup içinde yapılan ADH3 genotiplemesinde ADH3.2 genotipi oranının ADH3.1 genotipi oranından yüksek olduu bulunmutur. Alkolik grupta ADH3.2 genotipinin kontrol grubundan yüksek olduu bulunmutur. ncelenen alkolik grup ve kontrol gruplarının her ikisinde de ALDH2.1 genotipi %100 oranında saptanmıtır. Sonuç olarak, ADH2 genindeki varyasyonların Türklerde alkolizme katkısının olmadıı, buna karılık ADH3 ve ALDH2 genlerindeki varyasyonların Türk insanını alkol baımlılıı gelitirmeye karı eilimli yapabilecei söylenebilir. Tüm sonuçlar gözüne alındıında ise Türk ırkının ADH ve ALDH genlerinin alkole karı hassasiyeti ve alkol baımlılıını arttırma eiliminde olan genetik varyasyonlarına sahip olduu çıkarımı yapılabilir. Elde edilen sonuçlar Asya toplumununkinden önemli ölçüde farklı ve beklendii üzere Avrupa toplumu dahil dünya genelindeki beyaz ırkla uyumlu bulunmutur.
Özet (Çeviri)
In this study, alcohol dehydrogenase and aldehyde dehydrogenase gene, encoding alcohol metabolizing enzymes, polymorphisms were determined in alcoholic and nonalcoholic Turkish people by using effective, commonly used single nucleotide polymorphism determination methods. The main objective in the study was to investigate the relationship of ADH2, ADH3 and ALDH2 gene polymorphism with the tendency of Turkish people to develop alcohol tolerance. The other significant objective was to compare polymorphism types of ADH2, ADH3 and ALDH2 seen in Turkish people and other ethnic groups or races in the world. In this present study, ADH3 genotypes of 141 alcoholic subjects, and also ADH2 and ALDH2 genotypes of 156 alcoholic subjects were assigned. The control group consisted of 80 healthy non-drinkers. Three different SNP genotyping methods were used in this study. ADH3 genotyping was performed using polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism method (RFLP-PCR). ADH2 genotyping was performed by allele specific primer extension method and ALDH2 genotyping was performed by multiplex PCR by using two allele specific primer pairs. The ADH2.1 genotype was the most common type of all ADH2 genotypes in both alcoholic and non alcoholic groups. However, there was no significant difference between alcoholic and non alcoholic groups for ADH2 genotyping. ADH3 genotyping of both groups suggested that the ADH3.2 genotype frequency was higher than ADH3.1. ADH3.2 was found to be more prevalent in alcoholics compared to control group, suggesting that alcoholics were more tolerant to alcohol. In all of the alcoholic and nonalcoholic subjects examined, the frequency of ALDH2.1 was found to be 100%. Finally, it can be inferred from that obtained results, ADH2 genetic variations seem not to be related to alcoholism. On the other hand, ADH3 and ALDH2 genetic variations can make Turkish people susceptible to alcohol dependency. If all the results are taken into consideration, it is inferred that Turkish people have the inherited variations of ADH and ALDH genes which do not protect them to have alcohol sensitivity and dependency. Obtained results in the study are consistent with the white race in the world including European people but not consistent with Oriental people as expected.