The comparative performance analysis of lattice based NTRU cryptosystem with other asymmetrical cryptosystems
Kafes tabanlı NTRU kriptosisteminin diğer asimetrik kriptosistemlerle karşılaştırmalı performans analizi
- Tez No: 202161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HASAN KOLTUKSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde aktif olarak kullanılan asimetrik kriptosistemlerde güvenlik sayı teorisi problemlerinin zorluklarına dayanmaktadırlar. slemci gücünün gün geçtikçe artması, kuantum ve dagıtık hesaplamanın gelismesiyle, sayı teorisi problemlerinin zorlugunu temel alan kriptosistemlerin güvenilirlikleri gelecekte tehlike altına girebilecektir. Bu nedenle asimetrik kriptografide kullanılabilecek, baska matematiksel problemleri kullanan, yeni kriptosistemler üretilmeli ve bir alternatif olarak sunulmalıdır. Bu amaçla, kafes problemlerinin zorlukları üzerine yapılan çalısmalar, ?Kafes Tabanlı Kriptografi?yi ortaya çıkarmıs ve kafes tabanlı NTRU kriptosistemi gelistirilmistir. NTRU kriptosisteminin günümüz kriptosistemlerinin yerini alabilmesi için; NTRU kriptosisteminin bu kriptosistemlerle karsılastırmalı performans analizi yapılmalıdır ve bu gereksinim tezimin hedefini olusturur.
Özet (Çeviri)
Current popular asymmetrical cryptosystems are based on hardness of number theoretic problems. In the future, these problems may become practically solvable with the improvements of processing power, the development of quantum computation and distributed computation. So the need for new cryptosystems which are not based on these problems has risen. Researches on hardness of lattice problems have brought a new candidate for asymmetrical cryptography: Lattice Based Cryptography. NTRU is one of these cryptosystems. For practical use, the actual performance results of NTRU with respect to current asymmetrical cryptosystems should be known. This thesis is developed based on this purpose.