Production of ß-galactosidase using lactic acid bacteria and optimisation of fermentation parameters
Laktik asit bakterilerinden ß-galaktosidaz üretimi ve fermentasyon parametrelerinin optimizasyonu
  1. Tez No: 202164
  2. Yazar: FATMA IŞIK ÜSTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM HARSA, YRD. DOÇ. DR. CANAN TARI, YRD. DOÇ. DR. FUAT DOYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Gıdalarda kullanılabilir termostabil -galaktosidaz preparatları, endüstriyel uygulamaların birçounda her zaman talep edilmektedir. Laktik asit bakterilerinden üretilen nötral optimum pH'ya sahip termostabil -galaktosidazlar, laktoz intolerant kiiler için sütün laktoz içeriini düürmede güvenle kullanılabilmektedir. Bu çalımada, -galaktosidaz, Toros daları bölgesindeki geleneksel Türk yourtlarından izole edilen Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus ve Streptococcus thermophilus kültürlerden yüksek verimde üretilmitir. Tam faktoriyel istatistiksel tasarım, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus ve Streptococcus thermophilus kültürleri için ayrı ayrı kullanılmıtır. Kültürler arasında Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus 77 ve Streptococcus thermophilus 95/2 sularının yüksek -galaktosidaz ve laktik asit üretime potensiyeline sahip olduu bulunmutur. Bu nedenle, bu sular ileriki optimizasyon çalımalarında kullanılmıtır. -galaktosidaz enziminin ekstraksiyonunda farklı hücre parçalama yöntemlerinin etkinlikleri de incelenmitir. Bu yöntemler arasında, lizozim kullanımı en etkili yöntem olarak belirlenmitir. Optimizasyon çalımaları, hem saf hem de kültürlerin bir arada kullanımı için fermentasyon parametrelerinin optimizasyonunda cevap yüzey yönteminin kullanılmasıyla gerçekletirilmitir. Böylece St 95/2 ve Lb 77 arasındaki simbiyotik iliki de incelenmitir. Simbiyotik iliki, saf kültür Lb 77 ve St 95/2 kullanımı ile yapılan optimizasyon çalımaları sonuçlarıyla karılatırıldıında; sırasıyla Lb 77 ve St 95/2'ye göre % 39 ve % 6 daha fazla -galaktosidaz aktivitesi ve % 44 ve % 9.73 daha fazla laktik asit üretimi salamıtır. Sonuçta, karakterizasyon çalımaları; yerel floradan izole edilen, gıda kaynaklı bu termofil laktik asit bakterilerinden elde edilen enzimlerin gıdalarda kullanılabilir ve termostabil olarak ele alınabileceini göstermitir.
Özet (Çeviri)
Food grade thermostable -galactosidase preparations are always in demand for a number of industrial applications. Thermostable -galactosidases from LAB having a neutral pH-optimum can be safely used to reduce the lactose content of milk for the lactose intolerant people. In this study, -galactosidase was produced with high productivities by novel Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus and Streptococcus thermophilus strains isolated from traditional Turkish yogurt samples in Toros mountain region. A full factorial statistical design was used separately for Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus and Streptococcus thermophilus strains in screening experiments. Among the strains, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus 77 and Streptococcus thermophilus 95/2 were found to have high potential for -galactosidase and lactic acid production, therefore these were used in the further optimisation studies. The efficiency of different cell disruption methods was investigated on the extraction of - galactosidase. Among these, lysozyme enzyme treatment was determined as the most effective method. Optimisation studies were carried out using response surface methodology to optimize fermentation conditions for pure strains as well as for mixed ones. Therefore, symbiotic relationship between St 95/2 and Lb 77 were investigated as well. Symbiotic relationship provided 39% and 6.1 % more -galactosidase activity and 44 % and 9.73 % more lactic acid production when compared to the optimisation results of pure strains Lb 77 and St 95/2, respectively. Overall, characterization studies showed that enzymes obtained from these strains can be considered as food grade and thermostable since they are obtained from thermophile, food originated novel LAB of local microflora.