Beta-gakaktosidaz kullanımı ile galaktooligosakkarit sentezi ve sentezin yanıt yüzey yöntemi kullanımı ile optimizasyonu
Optimization of ß-galactosidase catalyzed synthesis of galactooligosaccharides using response surface methodology
- Tez No: 299930
 - Danışmanlar: PROF. DR. S. SEYHAN TÜKEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Kluyveromyces lactis ß-galaktozidazı kullanılarak laktoz'dan galaktooligosakkarit (GOS) sentezi ve sentez için en uygun koşulların yanıt yüzey yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Modelin oluşturulması amacıyla 4-faktör ve 3-düzey Box-Behnken dizaynı kullanılmıştır. GOS sentezini etkileyen faktörler, reaksiyon ortamının pH'sı, sıcaklığı, başlangıç laktoz derişimi ve reaksiyon süresi olarak seçilmiştir. Box-Behnken dizaynı ile belirlenen farklı koşullar içeren toplam 27 farklı deneysel sentez ortamında GOS sentezi gerçekleştirilmiştir. En yüksek GOS verimine %17,2 (w/w) olarak pH'nın 6, sıcaklığın 60 oC, başlangıç laktoz derişiminin 300 mM (%10 w/v) ve reaksiyon süresinin 6 saat olduğu koşullarda ulaşılmıştır. Ayrıca önerilen modelin matematiksel formunun Kluyveromyces lactis ß-galaktozidazı kullanılarak katalizlenen GOS sentezi için GOS verimlerini tahminlemede kullanılabilirliğinin uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to synthesize galactooligosaccharide (GOS) from lactose by using Kluyveromyces lactis ß-galactosidase and to optimize the reaction conditions by using response surface methodology. 4-factor and 3-level Box-Behnken design was used for response surface methodology. The four independent factors for GOS synthesis were chosen as reaction pH, temperature, initial lactose concentration and reaction time. The highest GOS yield was obtained as 17,2 % (w/w) when the reaction pH was 6, temperature was 60 oC, initial lactose consantration was 300 mM (10% w/v) and reaction time was 6 hour among the 27 different sets of experimental conditions. It was determined that the usability of mathematical form of proposed model was suitable in the prediction of GOS yields of GOS synthesis catalyzed by using Kluyveromyces lactis ß-galactosidase.