Seasonal variation in disinfection by-product concentrations in İzmir drinking water
İzmir içme suyundaki dezenfeksiyon yan ürünleri derişimlerinin mevsimsel değişimi
  1. Tez No: 202165
  2. Yazar: DERYA BAYTAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET İNAL, YRD. DOÇ. DR. SAİT CEMİL SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalıma zmir içme suyundaki dezenfeksiyon yan ürünü (DYÜ) deriimlerinin mevsimsel deiimini incelemek amacıyla gerçekletirilmitir. Çalıma kapsamında, Haziran 2006 ve Temmuz 2007 tarihleri arasında, üç farklı su kaynaından (Tahtalı Barajı, Balçova Barajı ve Yeraltı suyu) su salanmakta olan be örnekleme noktasından içme suyu örnekleri toplanmıtır. Toplanan bu örnekler elektron detektörü olan bir gaz kromatografi cihazı kullanılarak EPA metod 551.1' e göre analiz yapılmıtır. Ayrıca, Tahtalı ve Balçova çme Suyu Arıtma Tesisleri'nden alınan örneklerdeki organik madde içerii ve brom iyonu konsantrasyonu da ölçülmütür. Sıcaklık, pH ve klor dozu verileri ise tesislerin kendi ölçümlerinden elde edilmitir. Bu parametreler, DYÜ deriimleri için oluturulan çoklu regresyon modellerinde baımsız deiken olarak kullanılmıtır. Tüm içme suyu örneklerinde en çok bulunan DYÜ'leri sırasıyla trihalometanlar, haloasetonitriller, kloropikrin ve halojenli ketonlardır. Balçova, Narlıdere ve Güzelbahçe ilçeleri için ortalama toplam trihalometan (TTHM) deriimi 20.78 ppb iken bu deer Hatay semtinden alınan içme suyu örnekleri için 94.71 ppb olarak bulunmutur. Tüm örnekleme noktalarında en yüksek DYÜ deriimleri baharda, en düük ise yaz ve sonbahar dönemlerinde ölçülmütür. Tüm örneklerdeki toplam trihalometan deriimi Türkiye içme suyu standartlarına uygun olmakla birlikte Hatay semtinden alınan örneklerin % 41 2012'de yürürlüe girecek olan sınır deeri amıtır. Çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre sıcaklık ve toplam klor dozu DYÜ deriimlerini en çok etkileyen parametrelerdir. Ayrıca, basit regresyon analizi uygulanarak toplam trihalometanlar ile toplam haloasetonitriller arasında oldukça yüksek bir korelasyon olduu bulunmutur (R2= 0.83). Lojistik regresyon analizi ile elde edilen modeller ise belirlenen TTHM eik deerlerini ama olasılıını % 76 verimle tahmin edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to investigate the seasonal variation in disinfection byproduct (DBP) concentrations in drinking water zmir. In accordance with this aim, drinking water samples were collected from tap water of five sampling points in the distribution system of three different water sources (Tahtalı Reservoir, Balçova Reservoir and ground water) during a 10 month period, from June 2006 to April 2007. The samples were analyzed by GC-ECD according to EPA Method 551.1. In addition, while the organic matter content (measured as NPOC) and bromide ion concentration were measured in samples from Tahtalı and Balçova Water Treatment Plants, other parameters including pH, temperature and chlorine dose were obtained from the treatment plants. These parameters were used as explanatory variables in the multivariate regression analysis to construct statistical models for DBPs. Trihalomethanes were the most abundant DBPs in all samples, followed by haloacetonitriles, chloropicrin and halogenated ketones. The mean total trihalomethanes (TTHMs) concentration of Balçova, Narlıdere and Güzelbahçe was 20.78 ppb while it was 94.71 ppb at Hatay. Concentrations of DBPs in all sampling locations were found to be the highest in spring and lowest in summer and fall. Although TTHM levels in all samples were found to be in accordance with the current drinking water regulations of Turkey, 41 % of the samples from Hatay exceeded the level that will be come into effect in 2012. Multivariate regression analysis suggested that water temperature and total chlorine dose were the most effective parameters for DBPs. In addition, simple regression analysis between total haloacetonitriles and TTHMs revealed a very high correlation (R2=0.83). Logistic regression models were able to predict the probability of exceedance of the selected TTHM thresholds with 76 % efficiency.