Batimetrik verilerin offline ile işlenmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 20220
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKYARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bilinmeyen sualtı topografyasına ait plan ve haritaların elde edilmesi batimetrik araştırmaların uğraşı alanını oluşturur. Şüphesiz ki bir batimet- ri çalışmasında inceleme alanının özellikleri, cihaz ve ekipman kapasitesi sonuç hassasiyetini belirleyen unsurlardır. Ancak bunların yanında deneyimli personel etkisi de çok önemlidir. Çalışmalarımız iki ana bölümden oluşmaktadır: a-) Birinci bölümün amacı denizde yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen ham verilerin, hazırladığımız paket program yardımıyla incelenmeleri, düzeltmeleri, değiştirilmeleri ve düzenlemelerini sağlamaktır. Amaç surfer paket programında final çalışmalarına geçmeden önce çalışma hakkında bir fikir edinmemizi sağlar. b-) Bu bölüm daha çok surfer paket programıyla ilgili bir inceleme sayılmaktadır. Başka bir deyişle değişik taban morfolojilerinde çalışma hatlarının kıyı ile farklı açılar yaptığında eşdeğer çizgi haritasının nasıl etkilendiğini incelemektir.
Özet (Çeviri)
ABSTACf Unknown underground topography was always the main concern for the bathymetric researches. Infact for a bathymetric work the type of search area and equipment capacity will be the factors effecting the results. But experienced personnel is outmost importance to the quality of results. Our work has two main topics a-) Purpose of the first section is to analize and make necessary corrections if required and compile the results with the aid of a computer program. This work heps as a quide to a final study with the surfer package program. b-) Second section is an investigation related to the surface package program. In other words, for complex bottom morphologies, when work lines make different angles with seashore, it shows how equlines are effected.