30 bimetrik maksiller distalizasyon arklarının dentofasiyal sisteme etkilerinin sefalometrik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 31204
  2. Yazar: KEREM ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA Ü. AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu araştırma 3D Bimetrik Distalizasyon Arkları uygulanarak molar distalizasyonu gerçekleştirilen 10 hastanın tedavi öncesi ve sonrasında alman lateral sefalogramları ile kontrol grubu olarak alınan normal okluzyonlu ve tedavi uygulanmayan 10 bireyin aynı süreler arasında çekilen lateral sefalogramları üzerinde yürütülmüştür. Ricketts ve ilgili sefalometrik analizler sonucunda yapılan tüm iskeletsel ve dental değerlendirmeler de, Wilson Arkları ile, daha çok dentoalveoler kaidelerde değişiklik meydana gelmekle beraber, iskelet sistemde bireylerin büyüme yönü ile uyumlu olarak bazı etkilerin de hissedildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of our study was, to evaluate the dentofacial changes occurred during the correction of the class II molar relation by using an alternative distalization technique, which was presented by Robert c. Wilson and William L.Wilson in 1987. The study was carried out on 10 patients who preferred to wear class II intermaxillary elastics instead of wearing headgears and 10 patients who had class I molar relation was monitored as the control group of our study. The pre-treatment, and post-treatment lateral cephalograms were taken on which the tracings were done to see the changes took place in the dentofacial structures during the treatment. in conclusion we noticed that unexpected and unaccepted dental changes were due to occur during the treatment which had to be considered while employing this technique. Therefore each patient has to be individually considered before employing 3D Bimetric Distalization Arches as an alternative distalization technique to headgears.