Urla-Kalabak (İzmir) kıyı şeridi sedimanlarının mikropaleontolojik ve ortamsal incelemesi
- Tez No: 17756
- Danışmanlar: PROF.DR. NURAN GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışma Urla-Kalabak Körfezi dip sedimanlarının mikrapaleontalo ji ve kil sedimantasyonu verilerini ve bu veriler ışığında ortamsal tanımlama ile yorumunu içermektedir. Araştırma, 1/25. 000 ölçekli Urla limanı batimetri hari tasından da görüleceği üzere yaklaşık ^7' ile k3 ' boylamları ile 21' ile 23' enlemleri arasında kalan denizel alanda ger çekleştirilmiştir (Ek k). Araştırma konusu, körfez batimetrik olarak 5,10,15,20. metreleri kapsayan S eşit aralıklı hat boyunca taranarak ve bu derinliklerden grap adlı örnek alıcı ile 20 adet dip sedi- man örneği alınmıştır. Alınan ±ıu örneklerden laboratuvarda gerçekleştirilen bir dizi yıkama ve ayıklama işleminden sonra mikrüf asiller (ostrakod, foraminifer) elde edilmiş, 16 kil örneği bir dizi ayırma işleminden geçirilerek XRD analizlerine tabi tutulmuş ve böylece mikropaleantolo jik ve mineralojik (kil mineralleri) veriler elde edilmiştir. Bu veriler, kil minerallerinin yansıttığı ortam koşulları ve paleobiyolo jik açıdan değerlendirilmiş, sentezleri yapılarak Urla-Kalabak körfezinin ortamsal yorumu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study includes interpretation and recent ambience definition in terms of micro paleontology and clay minera logy of Urla-Kalabak bay. Sampling on this bay was made at depths of 5,10,15, 2D m. along six different, identical interwaled lines by using sampler, which is called as grap and taken 20 seabad sediment samples. This samples were prepared in laboratories for later microscobic studies and XRD Analyses. Some micro- fossiles like ostracodes and foraminifera was evaluated at the end of process clay fraction in sediments was analysed by XRD method and consequently determined clay mineralogy. Using these methods, data with respect to bay sedimentology and micropaleontology collected to make a good interpreta tion of recent marine ambience of this area.