Tekstil sanayinde atık ısıdan enerji tasarrufunda klasik sistemlerle ısı pompası sistemlerinin karşılaştırılması
Comparision between conventional systems and heat pump systems for energy saving in textile industry by waste heat
- Tez No: 202219
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİDDİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ülkemizin enerji kaynakları açısından dısa bagımlı bir ülke olması yüzünden, enerjinin üretiminden tüketimine kadar tüm evrelerde verimli kullanımı zorunlu kılmaktadır. Bu açıdan enerji tasarrufu oldukça önemlidir. Bugün ülkemizde endüstride, özellikle tekstil endüstrisinde atık ısıdan yararlanmak amacıyla plakalı esanjörler yaygın olarak kullanılmaktadır. Gelismis ülkelerde ise endüstride bir çok uygulamada ısı pompaları yıllardır yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle düsük sıcaklıktaki atık ısıdan ısı geri kazanımı saglanmasında öncelikle tercih edilmektedirler. Bu çalısmada, Bursa da yer alan bir tekstil fabrikasından elde edilen gerçek verilerden yararlanılmıstır. Bu fabrikada, boyahaneden 65°C' de çıkan atık suyun enerjisinden yararlanmak için plakalı ısı esanjör kullanılmaktadır. Uygulamada plakalı esanjör yerine ısı pompası kullanılması halinde, her iki sistemin ekonomik analiz yapılmıs ve ilk yatırım maliyeti, yıllık enerji tasarrufu ve geri ödeme süreleri karsılastırılmıstır. Çıkan sonuçlara göre yüksek sıcaklıklarda plakalı esanjörü kullanmak daha avantajlı görülmüstür. Ancak plakalı ısı esanjörün 40°C nin altındaki sıcaklıklarda verimsiz çalıstıgı bilinen bir gerçektir. Özellikle 40°C nin altında sıcaklıklara sahip atık ısıdan ısı geri kazanım uygulamalarında, ısı pompasının kullanılması daha uygun olacaktır. Anahtar Kelimeler :Atık ısı, Isı pompası, plakalı esanjör, enerji, enerji tasarrufu
Özet (Çeviri)
Since our country is client in point of energy source, every stage of energy from production to consumption effective usage is enforced. In point of this, energy saving is too important. Today, plate heat exchangers have been using widely for recovery heat in industry, especially textile industry in our country. Heat pumps have been using widely in many applications in developed country for many years. They are especially prefered to provide heat recovery from waste heat at low temperature. In this study, we practiced on real data from textile factory in Bursa. Plate heat exchanger is used to benefit waste water heat leaving from dyehouse at 65°C in this factory. When the heat pump was used in stead of plate heat exchanger, economic analysis was achieved in case of using for each two systems and first investment cost, annualy energy saving cost and pay back time were calculated. As a result, using plate heat exchanger is more advantage at high temperature than heat pump but heat pump applications are determined more suitable than plate heat exchanger applications at lower than 40°C. Key Words : Heat pump, plate heat exchanger, energy, energy saving, w