Treatability of pharmaceutical industry wastewaters containing antibiotic in anaerobic/aerobic sequential processes
Antibiyotik içeren ilaç endüstrisi atık sularının anaerobik/aerobik ardışık proseslerle arıtılabilirliği
- Tez No: 202268
- Danışmanlar: PROF. DR. DELYA SPONZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Laboratuar ölçekli sürekli beslemeli bir Yukarı Akıslı Anaerobik Çamur Yataklı(YAAÇYR) reaktör/ Sürekli Tam Karısımlı Tank (SKTR) reaktör ve Anaerobik Perdeli(APR) reaktör/ Sürekli Tam Karısımlı Tank (SKTR) reaktörde antibiyotik içerenatıksuların arıtılabilirligini etkileyen faktörler incelenmistir.Reaktörlerde isletme süresi boyunca iki farklı antibiyotik (Kemicetine ve Sulfamerazine)kullanılmıstır. Her iki antibiyotik için artan dozlara göre pH, uçucu yag asidi (UYA),metan üretim miktarı, sıcaklık gibi faktörlerin kimyasal oksijen ihtiyacı (KO) giderimverimine etkileri üzerine çalısılmıstır. Aynı zamanda atıksuyun karakteristigini belirlemekamacıyla inert KO, kolay ve yavas ayrısan KO deneyleri yapılmıstır. Biyolojikayrısabilirligi saglamak için BO5/KO oranları incelenmistir. Her iki reaktörde deoptimum pH aralıgı saglandı. Bu pH aralıgında fazla miktarda uçucu yag asidi olusumugözlenmemistir. Kemicetine ve Sulfamerazine dozu arttıkça iki reaktör için metan gazıolusumu da artmıstır. Yalnızca YAAÇYR de Kemicetine dozu artısına baglı olarak metangazı miktarı azalmıstır. YAAÇYR ve APR reaktör düsük Kemicetine ve Sulfamerazinekonsantrasyonlarında isletildiginde KO giderim verimi yüksek degerlerde ölçülmüstür.Kemicetine ve Sulfamerazine konsantrasyonları artıgı zaman her iki reaktörde de KOgiderim verimi azalmıstır. Her iki reaktör için, antibiyotik dozu artırıldıkça inert KOmiktarı da artmıstır. Anaerobik kısımda giderilemeyen KO aerobik tankta giderilmistir.Aerobik tanklardaki Kemicetine ve Sulfamerazine dozu artırıldıkça KO giderimveriminin düstügü gözlenmistir. Kemicetine ve Sulfamerazine için YAAÇYR/SKTR veAPR/SKTR sistemde KO giderim verimleri bulunmustur. APR/SKTR ardısık sistemveriminin YAAÇYR/SKTR sisteme göre daha iyi oldugu gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
Factors affecting the treatability of pharmaceutical industry wastewaters containingantibiotic in the lab-scale continuously feed upflow anaerobic sludge blanket (UASB)reactor / continuously stirred tank reactor (CSTR) system and anaerobic baffled (ABR)reactor / continuously stirred tank reactor (CSTR) were examined.Two antibiotics were used (Kemicetine and Sulfamerazine) in the reactors through theoperation period. According to increasing antibiotic doses, effect of pH, temperature,methane production, volatile fatty acid (VFA) to COD removal efficiencies wereinvestigated. At the same time, inert COD, slowly and readily biodegradable CODexperiments were observed in order to determine the characterization of the wastewaters.BOD5/COD ratio was determined to obtain the degree of biological degradation. Theoptimum pH range was adjusted in two reactors. When the Kemicetine and Sulfamerazineconcentrations were increased, the methane production enhanced. When the UASB andABR reactors were operated at low Kemicetine and Sulfamerazine concentrations, theCOD removal efficiencies were measured as the high percentage. When the Kemicetineand Sulfamerazine concentrations increased, COD removal efficiencies decreased in theUASB and ABR reactors. As antibiotic concentrations were increased, inert CODconcentrations increased too in the reactors. The remaining COD was removed in aerobicCSTR reactors. When the Kemicetine and Sulfamerazine concentrations were raised inthe CSTR reactors, COD removal efficiency decreased. COD removal efficiency wasdetermined for Kemicetine and Sulfamerazine in the UASB/CSTR and ABR/ CSTRsequential reactor systems. The results of this study showed that ABR/CSTR sequentialsystem exhibited better removal efficiencies than the UASB/CSTR sequential system.