Otomotiv endüstrisinde yüksek mukavemetli çeliklerin şekillendirilebilme özelliklerinin incelenmesi
Comparison of cold formability properties of high strength steels in the automotive industry
  1. Tez No: 202326
  2. Yazar: GÖKALP UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Otomotiv endüstrisinde yolcu güvenligi, araç performansı ve yakıt ekonomisi üzerinde olusan yeni gereksinimler dogrultusunda sektörde gelistirilmis yüksek mukavemetli çeliklerin (Advanced High Stength Steels,AHSS) kullanımı günden güne artmaktadır. Gelistirilmis yüksek mukavemetli çeliklerin kullanımıyla, mukavemetin artısı ile kazanılan avantajın yanısıra , malzemenin soguk sekillendirilebilirliginin azalısı ve geri yaylanma davranısının artısı gibi bazı dezavantajlarıda mevcuttur . Bu çalısmada örnek seçilmis bir parça üzerinde farklı malzemeler kullanarak, soguk sekillendirme ve geri yaylanma simülasyonları gerçeklestirilmistir. Simülasyonlarda farklı tür çelik sac malzeme kullanılarak yüzey basınçları, form verilebilirlik, geri yaylanma davranısları karsılastırılmıstır. Anahtar Kelimeler Gelistirilmis yüksek mukavemetli çelikler, soguk sekillendirme, geri yaylanma, çarpma simülasyonu
Özet (Çeviri)
In the automotive industry, according to new needs occurring in passenger safety,vehicle performance, and fuel economy, the usage of Advanced High Strength Steels (AHSS) is increasing day by day in this sector. With the usage of Advanced High Strength Steels , in addition to getting the advantage of strength increase, there are some disadvantages like decrease of materials cold formability and increase in the action of springback. In this study, cold forming and springback simulations have been realised using different materials on the chosen sample piece. Using different kinds of steel materials in the simulations, conduct of contact pressures, formability and springback have been compared. Keywords; Advanced high strength steels, cold forming, springback, crash simulation