Kuantum bilgi teorisi
Quantum information theory
  1. Tez No: 202372
  2. Yazar: CENK ORTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM AYDINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalısmada bir boyutlu Pöschl-Teller ve Morse potansiyelleri için konum ve mometum uzayında kuantum bilgi entropileri tartısıldı. Farklı derinlikteki potansiyel kuyuları için bu entropiler analitik ve numerik olarak elde edildi. Entropi yogunlukları için grafikler çizildi ve konum ve momentum entropilerinin Bialynicki-Birula ve Mycielski tarafından elde edilen sınırı sagladıgı gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, quantum information entropies in the position and momentum space for the one dimensional Pöschl-Teller and Morse potentials are discussed. These entropies for different strengths of the potential well are analytically and numerically obtained. Interesting features of the entropy densities are also graphically demonstrated and it is shown that the position and momentum space information entropies satisfy the bound which is obtained by Bialynicki-Birula and Mycielski..