Kuantum bilgi teorisi üzerine bir çalışma
A study on quantum information theory
- Tez No: 597360
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL YALÇIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada son yıllarda üzerinde oldukça fazla çalışma yapılan kuantum bilgi teorisi incelenecektir. İlk olarak kuantum mekaniğinin matematiksel olarak açıklanmasına yardımcı olan lineer cebir kavramları gösterilecektir. Okuyucuya kuantum bilgi teorisine dair genel bir izlenim kazandırmak için kübit, Bloch küresi, yoğunluk operatörü, Kraus operatörü ve süperoperatör kavramları açıklanacaktır. Kuantum sistemleri üzerinde ölçüm çeşitleri ve iki farklı sistem üzerinde bazı uygulamaları gösterilecektir. Sistem üzerindeki belirsizliği ölçmek için entropi kavramı ele alınacaktır. Shannon entropisi ve Von Neumann entropisine ait özelliklere yer verilecektir. Son olarak sistemin çevre ile etkileşim sürecini açıklayan dekoherans kavramı ve tek kübit üzerindeki örnekleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
There are a lot of studies on quantum information theory in recent years. In this thesis we will examine quantum information theory. Firstly, we will study on lineer algebra which helps us to understand quantum mechanics. We will show qubit, Bloch sphere, density operator, Kraus operator and superoperator to give general information about quantum information theory. There will be several types of measurements on quantum systems. Also, we apply some measurements for two different systems. We will examine Shannon entropy and Von Neumann entropy to measure uncertainty of the system. Then, we will see decoherence which explains the process of system and environment interaction. We will give examples of decoherence on single qubit.