Design and optimization of ice-on coil latent thermal storage system
Serpantin üzerinde buzlu gizli enerji depolama siseminin tasarımı ve optimizasyonu
  1. Tez No: 202376
  2. Yazar: MEHMET AKİF EZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTUNÇ EREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, spiral borulu ısıl enerji deposundaki soğu enerjisi depolamasına, değişik çalışma koşullarının etkisi deneysel olarak incelenmiş, elde edilen deneysel sonuçlar ise sayısal yöntemin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, elde edilen deneysel ve nümerik sonuçlar ışığında, ısıl enerji depolama sisteminden istenen soğutma yüküne uygun olacak optimum çalışma şartlarının tespit edilmesidir. Akışkan giriş sıcaklığının depolanan enerjiyi arttırmada, hacimsel debiye göre daha etkili olduğu ve entalpi yöntemini temel alan nümerik kodun, düşük Reynolds sayıları için deneysel sonuçlara yakınsadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of various operation conditions to cool storage in latent thermal energy storage system with spiral pipes, is investigated experimentally and the results are compared with the numerical data. The aim of the study is to reveal the optimum operation condition of the thermal energy storage for required cooling load by using the numerical and experimental results. It is exposed that the inlet temperature of the fluid is more influential to increase the energy stored rather than the volumetric flow rate and the numerical code, which basis on enthalpy method, have a good approximation with experimental results for low Reynolds numbers.