Diokso(2,2'-(1,2-fenilenbis (nitrilometilodin)) bis-(metoksi) fenelot) (2-)-N,N',O,O') uranyum ve 4-(2,4,6-trimetoksi benziliden)-2-feniloksazol-5-on bileşiklerinin kristal yapı analizi
The crystal structure analysis of dioxo (2,2'-(1,2-phenylenebis (nitrilomethylodyne)) bis-(methoxy) phenoloto) (2-)-N,N',O,O') uranium and 4-(2,4,6-trimethoxy benzylidene)-2-phenyloxazolel-5-one compounds
  1. Tez No: 202377
  2. Yazar: DERYA ALTUNKULP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Diokso(2, 2' ? (1, 2 ? fenilenbis (nitrilometilodin)) bis ? (metoksi) fenelot) (2 ? ) ? N, N', O, O') uranyum ve 4 ? (2, 4, 6 ? trimetoksi benziliden) ? 2 ? feniloksazol ? 5 ? on bileşiklerinin moleküler ve kristal yapıları tek kristal X- ışını kırınımı yöntemiyle çözülmüştür. Uranyum kompleksi triklinik kristal sisteminde ve P-1 uzay grubundadır. H atomları dışındaki tüm atomların anizotropik arıtımı sonucunda güvenirlik faktörü R=0,037 bulunmuştur. Asimetrik birimde bağımsız iki molekül bulunmaktadır. Kristal yapı içinde moleküller OH... O ve C-H...O tipi etkileşmelerle dimerler oluşmaktadır. Azlakton bileşiği de triklinik kristal sisteminde ve P-1 uzay grubundadır. Moleküldeki bağ uzunlukları ve açılar literatürle uyum içindedir. Oksazolon ve fenil halkası hemen hemen aynı düzlemdedir. Kristal yapı van der Waals etkileşmelerinin yanısıra, molekül içi ve moleküller arası C-H...O tipi etkileşmelerle kararlı durumdadır.
Özet (Çeviri)
Moleculer and crystal structures of Dioxo (2, 2' ? (1, 2 ? phenylenebis (Nitrilomethylodyne)) bis ? (methoxy) phenoloto) (2 ? ) ? N, N', O, O') uranium and 4 ? (2, 4, 6 ? trimethoxy benzylidene) ? 2 ? phenyloxazolel ? 5 ? one have been determined by single crystal X-ray diffraction method. Uranium complexes is in triclinic crystal system and P-1 space group. The non-hydrogen atoms were refined anisotropically.Reliability factor is found as R=0.037. There is two dependent molecule in the assmetric unit. The crystal structure is dimeric stabilized by interactions the C-H...O and O-H...O type. Azlacton structure is in triclinic crystal system and P-1 space group. The crystal structure of distances and angles are in consistent with the literature. Oxazolon and fenil rings are almost planar. Crystal structure is stable withine van der Waals interactions inaddition with C-H...O type intra and inter molecular weak interactions.