Yakın mesafeli sinyalize kavşaklarla kontrolsüz kavşak etkileşimleri
Interactions between closely spaced signalized intersections
- Tez No: 202383
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN TANYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uzun yıllar boyunca trafik mühendisleri, trafik akımlarının karakteristiklerini modellemenin yollarını aramılardır. Bu amaçla kullanılan yöntemlerden birisi, istatistiksel metotlarla, elde edilen verilerin deerlendirilmesidir. Ancak burada karılaılan en önemli sorun, verileri tanımlayan ve kolay uygulanabilir bir daılımın kullanılmasıdır. Cowan M3 daılımı, bu özellikleri büyük oranda karılaması nedeniyle dünyada trafik akımlarının modellenmesinde kullanılmaktadır. Çalımada, Cowan (1975) tarafından gelitirilen ve trafik akımındaki araçlar arasındaki zaman cinsinden aralıkların tanımlanmasında kullanılan Cowan M3 daılımı tanıtılmı ve üç adet sinyalize kavak üzerinde yapılan çalımalar ile uygulanabilirlii incelenmitir. Ayrıca çalıma kapsamında sinyalize kavakların trafik akımı ve yakın mesafede bulunan kontrolsüz kavak kapasitesi üzerindeki etkileri belirlenmeye çalıılmıtır.
Özet (Çeviri)
For long years traffic engineers, try to find a way to model traffic flow characteristics. One of the methods used fort his purpose is evaluating the obtained data by using statistical methods. However, the most important problem is to find a distribution that defines the data properly and also can be applied easily. Because it meets these properties Cowan M3 distribution is widely used in modeling traffic flows. In this study, the distribution which is developed by Cowan (1975) to define the headways between progressing vehicles is tried to explain and its validity is investigated by using data which are obtained from three signalized intersections. Furthermore, it is shown that signalized intersections are significantly effect traffic operations on highways and thus effects the closely spaced unsignalized intersections capacity.