On the eigenvalues of a Schrödinger operator
Schrödinger operatörünün özdeğerleri üzerine
  1. Tez No: 202384
  2. Yazar: DİDEM COŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDEF KARAKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu tezin amacı, d-boyutlu bir prizma F üzerinde tanımlı karışık sınır şartı ile verilen F tanım kümesinde Lebesgue integrallenebilir kendine eş Schrödinger operatörü için asimptotik formül elde etmektir. Öncelikle rahatsız edilmemiş operatörün öz değerleri ve öz fonksiyonları bulundu. d-boyutlu reel uzay, rezonans ve rezonans olmayan tanım kümeleri olarak ikiye ayrıldı. Rahatsız edilmemiş operatörün özdeğerleri bu kümelere göre rezonans ve rezonans olmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Binding formülü kullanılarak rahatsız edilmiş operatörün rezonans olmayan öz değerleri için asimptotik formül elde edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to obtain an asymptotic formula for the eigenvalues of the self adjoint Schrödinger operator defined on the space of Lebesgue integrable functions over the domain F with the given mixed boundary condition defined on a d-dimensional parallelepiped F. First, the eigenvalues and the eigenfunctions of the unperturbed operator are found. The ddimensional real space is divided into two domains as non-resonance and resonance domains. The eigenvalues of the unperturbed operator are divided into two groups as non-resonance and resonance with respect to these domains. The asymptotic formula for the non-resonace eigenvalues of the perturbed operator is obtained by using the binding formula.