Investigation of Ni and Co recovery from leach solutions by solid ion exchange resins
Katı iyon değiştirici reçineler kullanarak liç çözeltilerinden Ni ve Co kazanımının incelenmesi
- Tez No: 202385
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SEYRANKAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
 - Yıl: 2006
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
 - Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Nikel ve kobalt cevherlerinden klasik pirometalurjik yöntemlerle düsük tenörlü veya istenmeyen metalleri içeren konsantrelerin elde edilmesi hem ekonomik hem de çevresel faktörler nedeniyle günümüzde tercih edilmemektedir. Alternatif olarak hidrometalurjik yöntemler de kullanılmaktadır. Bu çalısma, daha seçimli ve verimi yüksek kazanım ve giderim islemlerinin yapılabildigi reçine-liç teknolojisini içermektedir. Bu çalısmada Purolite S-930 ve Purolite S-950 ticari reçineleri kullanılmıstır. Sulu çözeltilerden selatlayıcı reçineler yardımıyla nikel ve kobalt kazanımı kesikli ve sürekli çalısmalar ile incelenmistir. Her iki reçine ile yapılan kesikli çalısmalar ile optimum pH aralıgı ve reçine miktarı bulunmustur. Seçimlilik çalısmaları mangan, aluminyum, demir iyonları varlıgında gerçeklestirilmistir. Nikel giderim performansının ortamda bulunan iyonlardan etkilendigi görülmüstür. Kinetik çalısmalar Purolite S-930 ve S-950 ile gerçeklestirilmistir. Kinetik çalısmalardan elde edilen veriler çesitli kinetik modellere uygulanmıstır. Purolite S-950 reçinesinin kolon performansı sürekli çalısmalar ile incelenmistir. Nikel için Purolite S-950 ile elde edilen salıverme kapasitesinin, kobalt ile elde edilenden daha iyi oldugu görülmüstür. Nikel ve Kobalt iyonlarının reçineden tamamıyla sıyrılması 4 molar sülfürik asit çözeltisi ile gerçeklestirilmistir.
Özet (Çeviri)
Traditional pyrometallurgical processing of nickel and cobalt ores is no longer environmentally acceptable nor economically viable with the increasingly important proportion of low-grade and ?dirty? concentrates. Hydrometallurgical alternatives are increasingly being considered unless carried out under extreme conditions. This study includes the resin-in-leach (RIL) technology which will enable more efficient and selective removal and recovery process to be developed, optimized and controlled. In this study, commercial resins Purolite S-930 and Purolite S-950 was used. Recovery of nickel and cobalt from aqueous solutions by chelating resins was investigated by batch and continuous processes. Optimum pH range and resin amount were investigated by several batch studies for two type chelating resins. Selectivity tests were done in the presence of manganese, aluminium, iron competing ions. The performance of nickel removal was effected by competing ions. Kinetic test were performed by both Purolite S-930 and Purolite S-950. The data obtained from kinetic studies were applied to the various kinetic models. Column performance of the Purolite S-950 was investigated with continuous studies. Breakthrough capacity of Purolite S-950 for nickel was found beter than cobalt removal. The complete elution of nickel and cobalt were performed by using 4 molar sulphuric acid solution.