Strength properties of solar salt from seawater
Deniz suyundan elde edilen tuzun mukavemet özellikleri
  1. Tez No: 202386
  2. Yazar: FATİH IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sodyum Klorür olarak ta bilinen tuz, insan hayatında önemli rol oynamaktadır. Önemli olmasının birinci sebebi, insan vücudunun on ikide ikisini oluşturan Sodyum ve Klorür elementleri kaynağı olmasıdır. Diğer sebep ise, günümüz kimya sanayinin ana hammaddesini oluşturmasıdır. Tuz üç yöntemle üretilmektedir; buharlaştırma, eritmeli madencilik ve kaya madenciliği. Türkiye'de tuz üretimi hem buharlaştırma, hem de kaya madenciliği metoduyla yapılmaktadır. Tekel Çamaltı Tuzlası'da buharlaştırma tekniğiyle tuz üreten tuzlalardan biridir. 19. yy sonlarında kurulmuş olan Çamaltı Tuzlası'nda tuz hasadı kuruluşundan günümüze el emeğiyle yapılmaktadır. Son yıllarda tuz yıkama tesisini ve mekanize tuz hasat makinesini kapsayan modernizasyon çalışması yapılmıştır. Fakat, hasat makinesi tuz kazıyıcı bıçağının dönmesi ve zemine aşırı batması sonucu mekanize hasada geçilememiştir. Bu makine-zemin etkileşim problemini araştırmak için; ilk olarak havuz taban zeminleri geoteknik özellikleri hem arazi, hem de laboratuvar çalışmalarıyla belirlenmiş ve ardından sonlu farklar yöntemi kullanılarak bu problem analiz edilmiştir. Bu çalışmada, ayrıca tuz tabakasının hasat makinesi çalışma yolunda bir taban malzemesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu düşünceyle, tuzun dayanım parametreleri ve genel geoteknik karakteristikleri hem arazi, hem de laboratuvar deneyleri ile belirlenmiş ve sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Salt, also known as Sodium Chloride, plays important roles on human life. First reason for its importance is that, it is a source for Sodium and Chlorine elements, which are two of the twelve dominant elements in human body. The other reason is that, it is the main raw material of the chemical industry. Salt is produced by three methods. These methods are solar evaporation, solution mining and rock mining In Turkey, salt is produced by solar evaporation and rock mining techniques. One of the plants that produce salt by solar evaporation method is the Tekel Çamaltı Solar Salt Plant. This plant has been operated mainly by manpower since it has been established in late 19th century. A modernization study was conducted including a new salt purification factory and a mechanical harvester, in last decade. However, attempts to improve harvesting techniques using mechanical methods failed due to tilting and excessive penetration of the harvester blade into the pond ground. In order to investigate this machine-soil interaction problem: firstly geotechnical properties of the pond soils were determined both with field and with laboratory studies, and secondly this problem was analyzed by means of the finite element method (FEM). In this study, also the usability of the salt layer as a base material of the harvester path was investigated. In that consideration, the strength and general geotechnical characteristics of the salt were determined by both field and laboratory studies and a FEM analysis was conducted.