On coatomic modules
Koatomik modüller üzerine
  1. Tez No: 202387
  2. Yazar: OSMAN CAN HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN BİLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde koatomik modüller için geçerli olan bazı özelliklerin koatomik modüllerin bir genellemesi altında da geçerli olup olmadığı incelenmeye çalışıldı. Bir M modülünün her sonlu üretilmiş öz alt modülü M modülünün bir maksimal alt modülü tarafından içeriliyorsa M sonlu koatomiktir. Eğer M sonlu tümlenen ve radikali küçük bir modülse, M sonlu koatomiktir. Benzer şekilde, M modülü yarı kusursuz ve radikali küçükse sonlu koatomiktir. Ayrıca sonlu yarı basit modüller de sonlu koatomiktir. Ayrıca, sonlu koatomik bir modülün faktör modüllerinin de sonlu koatomik olduğu durumlara dair iki örnek de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to observe whether some of the facts known for coatomic modules are still valid for a generalization of coatomic modules. A module M is finitely coatomic if every finitely generated proper submodule of M is contained in a maximal submodule of M. It is proved that several classes of modules are contained in the class of finitely coatomic modules. Namely, it is proved that if M is finitely supplemented with small radical then M is finitely coatomic. Similarly, f-semiperfect modules with small radical are also finitely coatomic. We call a module M finitely semisimple if every finitely generated submodule of M is a direct summand of M. It is proved that finitely semisimple modules are finitely coatomic. Also, two cases in which factor modules of a finitely coatomic module are again finitely coatomic are provided.