Fuzzy design of waste water treatment plants
Atık su arıtma tesislerinin bulank mantık ile tasarımı
- Tez No: 202417
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda atıksu arıtma tesislerinin tasarımı ve işletilmesi daha önemli bir hal almıştır. Özellikle çok yönlü metotlar va çalışmalar kontrol ve otomasyon için yapılmaktadır. Bulanık mantık kontrol için en önemli metotlardan biridir ve uzay mekiklerinden digital kameralara kadar çok geniş bir uygulama alanı vardır. Bu tezde bulanık mantık, nitrifikasyon ve KOI giderimi için geleneksel metotlarla tasarlanan bir atıksu arıtma tesisi kontrolü için uygulanmıştır. Çözünmüş oksijen, alkalinite, fazla çamur atma hızı, aerobic tanktaki aktif çamur konsantrasyonu ve NOx gibi birçok kontrol edilebilir parametreler on-line ölçülebilir sensörler yardımı ile ve operatörün bilgisayarına yüklü MATLAB programı ile kontrol altına alınmıştır. Bulanık mantık kontrolü ile güçlü düzlemsel olmayan, zaman değişkenli parametreler ve karışık çok değişkenli birleşmelerin yol açtığı işletme problemlerin üstesinden gelinmiştir. Bu metodun başarısı, bulanık mantık kurallarını koyan ve tasarlayan işletmecinin yeteneğine ve deneyimine de bağlıdır.
Özet (Çeviri)
In the recent years the designing and operating wastewater treatment plants have come to be more important. Especially lots of multi-way methods and studies are being done for control and automation. Fuzzy logic is one of the most popular methods for controlling and it has large application areas from space shifts to digital cameras. In this thesis fuzzy logic is applied on controlling a wastewater treatment plant which is designed for nitrification and COD removal by traditional methods. Most of the parameters such as dissolved oxygen, alkalinity, waste sludge flowrate, MLSS concentration in aerobic tank and NOx regulation in anoxic tank are controlled with automation by on-line measurable sensors with combination of MATLAB program installed on operators PC. With fuzzy logic control method the operating problems caused by existence of strong non-linearity, time variant parameters and complex multivariable couplings are overcame easily. The success of this method also relies on the capability and experience of the operator who designs and sets the fuzzy logic rules.