Hisarönü (Marmaris) amforalarının kökenine yönelik jeokimyasal ve petrografik yaklaşım
Geochemical and petrographical approaches concerning at the origin of Hisarönü (Marmaris) amphoras
  1. Tez No: 202416
  2. Yazar: AHU ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalımada Marmaris Hisarönü'nde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda elde edilmi 18 adet amfora parçaları üzerinde jeokimyasal ve petrografik analizler yapılarak, bölgeden alınmı siyah ve kırmızı renkli kil örnekleri üzerinde kimyasal analizler sonucunda hammadde kökeni açısından aralarındaki farklar ve benzerlikler saptanmaya çalıılmıtır. Amfora üretiminde kullanılan kilin bu bölgeye ait olup olmadıı aratırılmıtır. Ayrıca, amforaların pime sıcaklıını belirleyebilmek amacıyla örneklere yeniden piirme ilemi uygulanmı ve bu çalıma sonucunda amforaların piirilme sıcaklıının 850-900ºC olabilecei ortaya konulmutur. Jeokimyasal analiz sonuçlarına göre amfora örnekleri üç gruba ayrılmıtır. Bu gruptaki amfora örnekleri petrografik çalımalarla da desteklenmektedir. Petrografik çalımalar sonucunda amforalar mikaca zengin, ultrabazik kaya kırıntılı ve serpentince zengin olarak üçe ayrılmıtır. Bu üç grubu temsil eden amforalardan yapılan X-ray difraktometre çalımaları sonucunda pime sıcaklıını belirtecek bir faz gözlenmemitir. Bölgeden alınan kil örneklerinden kırmızı renkli kilin kimyası amforaların kimyasına yakınlık sunmaktadır. Amforalar, kendi arasında üç gruba ayrılmasına ramen büyük ölçekte heterojenlik sunmamaktadır. Bu durum, seramik çamurunun hazırlanıında atölyeden atölyeye deiebilmektedir. Bölgeden alınan kırmızı kilin süzme ileminden sonra bünyesine ultrabazik kaya kırıntısı ilave edilerek amfora çamuru hazırlanmı olma olasılıı yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to determine differences and similarities between the samples of black and red clays taken from the region by performing geochemical and petrographical analyses on 18 amphora pieces that are obtained as a result of the archeological excavations made in Hisarönü (Marmaris). We examined whether the clay used in amphora production belongs to this region or not. Besides, re-firing process has been applied to the samples in order to determine firing temperature of the amphora, and as a result of this process, we revealed that firing temperature of the amphora could be 850-900 ºC. Amphora samples are divided into three groups according to geochemical analyses results. Amphora samples of this group are also supported by petrographical studies. We didn?t observe any phases that would indicate firing temperature after X-ray diffraction studies performed on amphoras of these three groups. Chemistry of the red clay that was taken from the clay samples of this region shows similarity to the chemistry of the amphoras. Although the amphoras were divided into three groups between them, they show grand heterogeneity. This condition can be changed from one workshop to another concerning the preparation of the ceramic mud. It is highly possible that the amphora mud would be prepared by adding ultrabasic rock pieces to the clay taken from the region after a filtration process.