Analysis of composite bars in torsion
Burulmaya çalışan kompozit çubuk yayların analizi
- Tez No: 202418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE DEMİRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalısmanın amacı, burulmaya çalısan çubuk yayların burulma sapmalarını ve kesmegerilemelerini arastırmaktır.Bu deneysel çalısmada, ilk olarak E-camı/ Epoksi kompozit çubuk yaylar filamen sargıyöntemi ile üretildi. Kullanılan kompozit çubuk yayların mekanik özelliklerini tespit etmekiçin strain-gauge'ler kullanılarak çekme testleri yapılmıstır. Boyuna ve enine youngmodulleri, poisson oranı ve kayma modülü strain gauge'ler kullanılarak tespit edilmistir.Test özellikle kardan saftlarının statik ve dinamik karakteristiklerini arastırmak amacıylakullanılan burulma test cihazında yapılmıstır. Burulma sapmaları deneysel olarak eldeedilmistir.Numerik çalısma ANSYS5.4 programı kullanılarak sonlu elemanlar metodu ilehazırlanmıstır. Bu programda test edilen kompozit çubuk yaylar modellendi. Modelin sınırsartları belirlendi ve burulma uygulandı. Uygulanan torka göre burulma sapmaları eldeedildi ve bu veriler grafiklere aktarıldı.Test edilen kompozit çubuk yayların kayma gerilmeleri numerik ve teorik olarakbulundu. Numerik ve teorik olarak bulunan sonuçlar karsılastırıldıgında, sonuçların aynıoldugu bulundu.Burulma uygulanan kompozit çubuk yayın statik davranıslarının incelenmesi hemdeneysel olarak hem de numerik olarak yapıldı. Deneysel sonuçlar ve numerik sonuçlarkarsılastırıldı ve deneysel ve numerik sonuçların birbirine çok yakın oldugu bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate torsional deflections and stress analysis of thecomposite bars in torsion.In this experimental study, Epoxy/ E-Glass composite bars were first manufactured byfilament winding process. Then, in order to determine mechanical properties of thecomposite bars used, tensile tests were made by strain-gauges. Longitudinal transverseYoung Modulus, poisson?s ratio and shear modulus were determined by using straingauges.The experiment was carried out on a torsional test machine, which was builtspecifically to investigate the static and dynamic characteristics of cardan shafts. Thetorsional deflections were obtained experimentally.Numerical study was performed finite analysis software by using ANSYS 5.4. In thissoftware, the test specimens were modeled in accordance to experimentally testedspecimens. The boundary conditions and torque were applied to the model. The torsionaldeflections were obtained for each applied torque and these outputs were transferred to thegraphs.Inspection of the static behaviour of the composite bar under torsional loading is madeby both experimental and theoretical analysis. The results of experimental study andnumerical study are compared and it is found that; the experimental results and numericalresults are very close to each other.The shear stress values of the tested composite bars are found numerically andtheorically. The results of the numerically and theorically studies are compared, it is foundthat compared results are the same.