Feldspat cevheri zenginleştirme veriminin artırılması
The increasing benificiation of feldspar ore recovery
  1. Tez No: 202423
  2. Yazar: İREM KURCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Kalemaden San. ve Tic. A.S.'ye ait Çine yöresi feldspat (albit) cevherinin flotasyonu ve flotasyonla zenginlestirme veriminin arttırılmasına yönelik deneysel arastırmalar yapılmıstır. Bu amaçla öncelikle, feldspat (albit) cevherinin fiziksel, kimyasal, mineralojik özellikleri ve serbestlesme tane boyutu belirlenmistir. Albit mineralinin serbestlesme boyutunun 300 mikron'un altında oldugu bulunmus ve kırma-ögütme testleri yapılarak feldspat cevheri flotasyon için hazırlanmıstır. Özel sirketlerin çalısmalarında istenen kaliteye, en yüksek verimde ve kapasitede ulasması en önemli kriterdir. Ayrıca, feldspat (albit) cevherinin yapısındaki muskovit, biyotit, demir oksit, rutil ve sfen gibi empüritelerin varlıgı, feldspat (albit) cevherinin satılabilirligini etkileyen en önemli parametrelerdendir. Geleneksel olarak, feldspat flotasyonu mika ve agır minerallerin iki kademede ayrı ayrı uzaklastırılması seklinde yapılmaktadır. Bu arastırmada ise, kullanım alanlarına baglı olarak talep edilen kaliteyi bozmadan iki kademeli flotasyon islemi yerine tek kademeli flotasyon islemi uygulanmıstır. Tüm empürite minerallerin birlikte flote edildigi tek kademeli flotasyonda, Aero 704 reaktifi kullanılmıstır. Aero 704 reaktifi farklı miktarlarda ve çesitli pH ortamlarında kullanılarak albit flotasyonuna etkisi arastırılmıstır. Ayrıca bu çalısma sonuçları amin ve sodyum oleatın kullanımı ile mika ve agır minerallerin uzaklastırıldıgı iki kademeli albit flotasyonu sonucu ile karsılastırılmıstır. Yapılan deneysel arastırmalar sonucunda Aero 704 reaktifinin feldspattaki tüm empüriteleri tek kademede uzaklastırılmasında basarı ile kullanılmıstır. Böylelikle iki kademede yapılan feldspat flotasyon ürünü ile aynı kalitede ancak daha yüksek verimle feldspat konsantresi üretilmistir. Ayrıca bu durum zenginlestirme tesisinin kapasitesini arttırmıstır.
Özet (Çeviri)
In this graduate thesis, floatability of a feldspar ore of Kalemaden San. and Tic. A.S. in the Çine region was studied by using Aero 704 collector received from Cytec Industries Inc. n USA. First the phyisical, chemical, minerolojical properties and the liberation particle sizes of feldspar ( albite ) ore has been determined liberation particle size for albite minerals are found to be below 300 microns. With crushing-grinding tests the feldspar ore was prepared for flotation. The most important criterion within the work of private companies is to reach the desired quality in high recovery and capacity. Furthermore the existence of impurities like muscovite, biotite, ferric oxied , rutile and sphene in the texture of the feldpar ( albite ) ore, are the most important parameters which effect the saleability of the feldspar ore. Traditionally, the feldspar flotation was done by removing of mica and heavy minerals separetedly in two sequences. In this study, single sequence flotation processing was used in stead of two sequence flotation processing without disturbing the demanding quality depending on its use field. In the single sequence flotation in which all the impurity minerals were floated together, Aero 704 collector was used. Using Aero 704 collector in different amounts and in different pH mediums, its effect on albite flotation was searched. Besides the results of this work were compared to the use of amin and sodium oleate and the results of two sequence albite flotation in which mica and heavy minerals were removed. In the results of the experimental studies it was seen that the Aero 704 collector was used successfully by removing the all impurities in the feldspar ore in single sequence. As a result of this, a feldspar concentrate was produced with the same quality but in a higher recovery with the two sequence flotation product. Becides this situation increased the capacity of the enrichment plant.