Employing the fractional autocorrelation and cross-correlation operations in target detection and range estimation using polyphase pulse compression waveforms
Çok fazlı darbe sıkıştırma dalga şekillerini kullanarak kesirli otokorelasyon ve çapraz korelasyon işlemlerinin hedef tesbiti ve mesafe kestiriminde uygulanması
- Tez No: 202444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Radarlar genellikle hedef tesbiti ve hedef uzaklığının belirlenmesi için kullanılır. Gönderilen sinyal genellikle sinusoidal bir sinyaldir. Fakat, radarlarda darbe sıkıştırmaya yatkın olan doğrusal frekans modulasyon (DFM) sinyali de gönderilen sinyal olarak sıklıkla kullanılır. DFM sinyali yanında basamaklı DFM ve çok fazlı kodlamalı sinyaller olarak adlandırılan Frank, P1, P2, P3 ve P4 sinyalleri de benzer amaçla kullanılabilir. DFM sinyalinin anlık frekansı zamanla değiştiği için zaman ? frekans düzleminde doğrusal bir izdüşümü oluşturur. DFM'nin bu özelliğinden yararlanıp Radon ? Belirsizlik Fonksiyonu kullanılarak DFM sinyalinin tesbiti yapılabilir. Fakat, DFM'yi kesirli otokorelasyon fonksiyonunu kullanan bir yöntemle de tesbit edebileceğimiz yakın zamanda önerilmiştir. Basamaklı DFM ve çok fazlı kodlamalı sinyallerin DFM'ye benzeyen özelliğini kullanarak, bu sinyalleri de kesirli otokorelasyon yöntemiyle tesbit edebileceğimizi MATLAB numerik analiz yazılım paketi üzerinde yaptığımız simülasyonlarla gösteriyoruz. Radarlarda hedefin yerinin tespitini gönderilen ve algılanan sinyallerin çapraz korelasyonu yardımıyla yapabiliriz. Biz, DFM, basamaklı DFM ve çok fazlı kodlamalı sinyalleri kullanarak hedefin yerinin tespitini kesirli çapraz korelasyon ile yapabileceğimiz yeni bir yöntem öneriyoruz. Klasik ve kesirli çapraz korelasyon yöntemlerinin performanslarını çeşitli simülasyon örnekleri aracılığıyla yapıyoruz.
Özet (Çeviri)
Radars are mostly used for detection and ranging of a target. The transmitted signal is generally a sinusoidal waveform. However, it is known that linear frequency modulated (LFM) signals are commonly employed in radars to perform pulse compression. Beside the LFM signal, step LFM and polyphase coded signals such as, Frank, P1, P2, P3 and P4 codes are also used. Since the instantenous frequency of the LFM signal is changing in time linearly, it has a linear support region on the time ? frequency plane. Using this property of the LFM, we can detect it using the Radon ? ambiguity transform as suggested in some previous works. It was also proposed and shown that LFM signals can be detected using the fractional autocorrelation function. Using the similarity of ambiguity functions of polyphase coded signals with the LFM we suggested to detect these codes applying the fractional autocorrelation function. In this thesis,we show that the fractional autocorrelation also works for the detection and ranging applications of these codes via simulations using the MATLAB software. In radars, estimation of a target?s position can also be accomplished using cross ? correlation of the received and transmitted waveforms. We suggested using fractional cross ? correlation for estimating the delay of the received waveform when the transmitted signal is the LFM, step LFM or polyphase codes. We compare the performance of conventional and fractional cross ? correlations through simulations.