Formulation and implementation of a fractional order viscoelastic material model into finite element software and material model parameter identification using in-vivo indenter experiments for soft biological tissues
Yumuşak biyolojik dokular için kesirli türevler yardımıyla malzeme modeli oluşturulması ve sonlu elemanlar analizi yazılımına uygulanarak malzeme parametrelerinin yerinde canlı indentör deneyleri kullanılarak elde edilmesi
  1. Tez No: 305774
  2. Yazar: NAGEHAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİN TÖNÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Literatürde bulunan yumuşak biyolojik doku malzeme modelleri, çoğunlukla tam sayı türevler yardımıyla ifade edilirler ve malzeme modelinde bulunan gerilme ve/veya gerinmenin türev derecesi tam sayıdır. Bunun aksine, tam sayılı olmayan türevler yardımıyla oluşturulan yumuşak doku malzeme modellerinin daha doğru ve güvenilir malzeme modelleri olduğu gösterilmiştir.Bu çalışmada, ilk olarak, yumuşak biyolojik dokular için kesirli (malzeme bağıntısındaki gerinmenin türev derecesi tam sayı olmayan) doğrusal viskoelastik malzeme modeli kuvvet-zaman-indentasyon deney verisine MATLAB® optimizasyon aracıyla uydurulmuş ve iki farklı tam sayı türevli malzeme modeliyle karşılaştırılmıştır.Kesirli malzeme modelinin, tam sayı malzeme modellerine görece olan üstünlüğü gösterildikten sonra, doğrusal viskoelastik kesirli malzeme modeli, doğrusal olmayan eşdeğerine sonlu deformasyonlar altında genişletilmiştir. Geliştirilen malzeme modelinin eşyönsüz (izotropik) ve homojen olduğu varsayılmıştır.Geliştirilen malzeme modeli için kullanıcı kodu oluşturularak, ticari sonlu elemanlar analizi programı Msc.Marc 2010'a uygulanması sağlanmıştır. Kullanıcı kodunun doğruluğu ise, küçük gerinme sonlu elemanlar analizi yapılarak, elde edilen sonuçlar doğrusal eşdeğer modelden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılarak gösterilmiştir.Son olarak, malzeme modelinin bilinmeyen sabitleri, evrik sonlu elemanlar metoduyla elde edilmiştir. Belli hassasiyetteki bir parametre setinin, üç farklı indentasyon test protolüne, başka bir ifadeyle, ?gevşeme?, ?sünme? ve ?devirli yükleme? protokollerine uyduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Soft biological tissue material models in the literature are frequently limited to integer order constitutive relations where the order of differentiation of stress and/or strain is integer-valued. However, it has been demonstrated that fractional calculus theory applied in soft tissue material model formulation yields more accurate and reliable soft tissue material models.In this study, firstly a fractional order (where the order of differentation of stress in the constitutive relation is non-integer-valued) linear viscoelastic material model for soft tissues is fitted to force-displacement-time indentation test data and compared with two different integer order linear viscoelastic material models by using MATLAB® optimization toolbox.After the superiority of the fractional order material model compared to integer order material models has been shown, the linear fractional order material model is extended to its nonlinear counterpart in finite deformation regime. The material model developed is assumed to be isotropic and homogeneous.A user-subroutine is developed for the material model formulated to implement it into the commercial finite element software Msc.Marc 2010. The user-subroutine developed is verified by performing a small strain finite element analysis and comparing the results obtained with linear viscoelastic counterpart of the model on MATLAB®.Finally, the unknown coefficients of the fractional order material model are identified by employing the inverse finite element method. A material parameter set with an amount of accuracy is determined and the material model with the parameters identified is capable of simulating the three different indentation test protocols, i.e., ?relaxation?, ?creep? and ?cyclic loading? protocols with a good accuracy.