Yapısal kontrol sistemleri
Structural control systems
  1. Tez No: 202449
  2. Yazar: ZEHRA GERMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM ERTUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalısmada son yıllarda yapı tasarımında, yapıları rüzgar ve deprem gibi dinamik yüklerin etkilerinden korumak için gelistirilmis, yapısal kontrol sistemlerinin irdelenmesi amaçlanmıstır. Bu kapsamda yapısal kontrol sistemleri detaylı bir sekilde sınıflandırılmıs, her sistemin karakteristik özellikleri ve bu özellikleri etkileyen nedenler incelenmistir. En uygun tasarımlar için sistemler birbirleri ile karsılastırılmıs, pek çok ülkedeki farklı uygulamalardan örnekler verilerek sistemlerin çalısma prensipleri açıklanmaya çalısılmıstır. Yapısal kontrol sistemlerinin tasarımı ile ilgili sayısal uygulama SAP 2000 Nl Versiyon 9.03 bilgisayar programı ile bes katlı bir yapı model alınarak yapılmıstır. Ülkemizde yapısal kontrol sistemlerinin tasarımı hakkında herhangi bir yönetmelik bulunmadıgından, öncelikle Amerikan bina yönetmeligi ?Uniform Building Code 97?'nin ilgili maddeleri incelenmis ve UBC-97 yönetmeligi geregince tasarımın gerekli geometrik ve mekanik özellikleri belirlenmistir. Örnek yapı 17 Agustos 1999 tarihinde Yarımca-Petkim'de ölçülen deprem ivme kayıtlarına göre ankastre mesnetli, kursun çekirdekli kauçuk izolatörlü, ve sönümleyici ilaveli olmak üzere üç durum için analiz edilmistir. Sonuç olarak, belirlenen dügüm noktalarının deplasman, rölatif deplasman ve ivme degerleri ile belirlenen çubuk elemanların eksenel kuvvet, kesme kuvveti ve moment degerleri üç durum için tablolar halinde karsılastırılmıs, yapısal kontrol sistemlerinin yapı tasarımındaki önemi vurgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is purposed to describe the structural control systems used in structural design in recent years to prevent the structure from the effects of dynamic loads such as winds and earthquakes. Structural control systems are classified and the characteristic properties of each system and the factors that effect these properties are explicated in this scope. For the most appropriate design, systems are compared with each other, than, the working principle of these systems are tried to explained by giving different examples in many countries. By using five-storied building as a model, the numerical application concerning structural control systems is done with a computer program SAP 2000 Nl Version 9.03. Because of not having any regulation about design of structural control system in our country, firstly relevant clauses of the ?Uniform Building Code 97? are researched than necessary geometrical and mechanical properties of the design are determined in accordance with regulation of UBC-97. The structure is analyzed under three conditions; fixed base, base isolated and with dampers according to the earthquake acceleration values which has recorded in the date of 17 August 1999, in Yarımca-Petkim.. As a result; displacement, relative displacement and acceleration values at assigned nodal points and axial force, shear force and moment values of link elements are compared on tables for every conditions to emphasize the importance of structural control systems on structural design