Betonarme binaların deprem performanslarının belirlenmesi
Determination of seismic performance for reinforced concrete buildings
- Tez No: 202450
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM ERTUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalısması kapsamında, yapı sistemlerinin deprem etkileri altında performans seviyelerinin belirlenmesinde kullanılan, FEMA 356' da yer alan Deplasman Katsayıları Yöntemi ve ATC 40' da yer alan Kapasite Spektrumu Yöntemi incelenmistir. Bu amaçla, deprem performansını belirlemek amacıyla projesi 1975 Türk Deprem Yönetmeligine göre tasarlanmıs sekiz katlı betonarme perde sistemli bir yapı dikkate alınmıstır. 1975 Deprem Yönetmeligine göre Z1 zeminde tasarlanmıs yapının deprem performansı, FEMA 356' da yer alan Deplasman Katsayıları Yöntemi ve ATC 40' da yer alan Kapasite Spektrumu Yöntemi ile performans seviyesi belirlenmistir. Ayrıca mevcut yapının Z4 zemin sınıfı üzerinde yapıldıgı varsayılarak yapının performansı belirlenmistir. Yanlıs zemine göre tasarlanmıs yapının performansı ile ilgili sonuç ve irdeler grafik ve tablolar seklinde verilmistir. Seçilen örnek yapı için, 50 yıllık süreç içinde asılma olasılıgı %10 olarak tanımlanan tasarım depremi etkisi altında can güvenligi (CG) performans seviyesi hedeflenmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is examined to determine the performance levels of structural systems under earthquake effects by using Displacement Coefficients Method placed in FEMA 356 and Capacity Spectrum Method placed in ATC 40. For this purpose, eight storey reinforced concrete 3D shear wall system structure designed in accordance with Turkish Earthquake Code 1975 is considered to determine the performance level of structure. Performance level of structure designed on Z1 soil type in accordance with Turkish Earthquake Code 1975 is determined by using the Displacement Coefficients Method placed in FEMA 356 and Capacity Spectrum Method placed in ATC 40. In addition, the performance level of structure is determined by assuming designed on Z4 soil type. The results are given with graphics and tables about the performance level of structure designed in accordance with using soil type. Life safety (LS) structural performance level is chosen as a target for the model structures under a design earthquake that may be exceeded in a 50 year period with 10 percent probability.