Vehicle motion control using wireless communication
Araç hareket kontrolünde kablosuz haberleşmenin kullanılması
- Tez No: 202453
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNDÜZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, üzerinde bulunan kameradan alınan görüntünün bilgisayarda izlenmesi ile uzaktan kumanda edilen bir araç yapılmıstır. Araç yaklasık 100 metre mesafe de kablosuz kumanda edilebilmektedir. Burada mikrodenetleyici kullanılan iki adet devre tasarlanmıstır. Bu devrelere kablosuz haberlesme için kullanılmak üzere RF alıcıverici modüller monte edilmistir. Daha sonra, bilgisayar seri portu üzerinden verici devre ile haberlesen bilgisayar kontrol programı hazırlanmıstır. Bu program vasıtasıyla aracın bilgisayar ile uzaktan kumandalı hareketi saglanmıstır. Üzerinde kablosuz ethernet verici modülü bulunan bir kamera araç üzerine monte edilmistir ve görüntünün bilgisayara iletilmesi saglanmıstır. Bu sistemde, kameraya verilen IP adresi kullanılarak alınan görüntü, kameranın kendi yazılımıyla yada internet explorer programıyla izlenebilir. Aracın mekanik hareketinde ise, sag ve sol ön tarafta bulunan iki adet DC motor ile sürülen triger kayıslarından olusan paletli sistem kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, using the video information taken with a camera having wireless ethernet transmitter, a remotely controlled vehicle is designed. It is possible to control the vehicle up to 100 meters remotely. The circuits designed for the vehicle, are microcontroller boards and wireless communication RF transceiver modules. Afterwards, a computer interface which communicates with the transmitter circuit via the serial port of computer is prepared and through this interface the vehicle is able to be controlled remotely. The camera having wireless ethernet transmitter is assembled on the vehicle and in this way transmitting the video information to a computer was provided. In this system, using the IP address given to the camera, the captured video data can be watched with the camera software or by using internet browser. A palette system composed of triger belts which are driven by two DC motors provides the motion system.