Bor karbür üretimi
Boron carbide productionm
  1. Tez No: 202454
  2. Yazar: KADRİYE KARABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÖNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bor karbür tozu karbotermal yöntem kullanılarak üretilmiştir. Bu yöntem için borik asit ve farklı karbon kaynaklan kullanılmıştır. Kullanılan karbon kaynaklan PVA, CMC, Carbores, Bakalit, Amonyum lignosülfattır. Her bir karbon kaynağı borik asitle kanştmlmıştır. Sırasıyla kurutma ve kalsine işlemleri yapılmıştır. Kalsine edilen her bir numune 1550 °C ' de akışkan argon atmosferi altmda sİnterlenmiştir. Aynı karbon kaynakları kullanılarak borik asit - C kanşımlan hazırlanmıştır. Kurutma ve kalsine işlemleri yapılmıştır. Her bir numune akışkan argon atmosferi altında 1300 ° C ' de sİnterlenmiştir. Sinterleme sonrası elde edilen ürünlere XRD ( X - ışınları difraksiyonu), SEM ( taramalı elektron mikroskobu), EDS ( enerji dağılım spektroskopisi) analizleri uygulanmıştır. Aynca 1550 °C * de sinterlenen numuneler ile 1300 ° C ' de sinterlenen numuneler arasında kıyaslama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Boron carbide powder has been produced by using carbotherraal method. Variety of carbon sources and boric acid have been used for this method. The carbon sources used are PVA, CMC, Carbores, Ammonium lignosulphonate, Bakalite. Each carbon source has been mixed with boric acid. Drying and calcination have been done consequtively. Every calcined sample has been sintered at 1550 °C under flovving argon atmosphere. Boric acid - C mixtures have been prepared by using the same carbon sources. Drying and calcination have been done. Each sample has been sintered at 1300 °C under flovving argon atmosphere. XRD (X - Ray difraction), SEM (scaning electron microscopy) and EDS (energy dispersive spectroscopy) analyses have been conducted on the products after sintering.