Solunabilir ocak tozlarının su spreyleri ile bastırılmasının modellenmesi
Modelling of suppressing the respirable mine dust by water sprays
  1. Tez No: 202452
  2. Yazar: KUTAN KORUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ocak tozları madencilikte çok önemli bir yere sahiptir. Yeraltı madenciligi çalısmalarında, toz sorunu insan saglıgına etkilerinden dolayı çözümlenmesi gereken bir sorun olusturmaktadır. Bunun yanında, tozu bastırmak için birçok yöntem bulunmasının yanında, yaygın olarak kullanılan metotlardan biri de tozların su ile spreylenmesidir. Bu tezde, toz tanesinin ve su damlasının kurulan bir matematiksel model ile bagıl hareketi incelenmistir. Damla ve toz yörüngeleri bu model ile gösterilmeye çalısılmıstır. Madenlerin ortam kosulları, damla ve toz çapı, toz yogunlugu ve toz ve damla yükleri gibi damla veya toz özellikleri degistirilip incelenmistir. laveten, farklı kosullar için damlaların nasıl bir verimlilikte tozları bastırabildigi arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Mine dust is very important in mining industry. In underground mining operations, the mine dust problem needs to be solved for health reasons. Furthermore, there are lots of methods for suppressing dust; one of the widely used is spraying the mine dust with water. In this thesis, relative motion of a dust particle and a water droplet is examined with a projected mathematical model. With this model, the trajectory of the droplet and the dust particle can be observed. The underground mine conditions and dust or droplet characteristics such as droplet and dust diameter, dust density and, dust and droplet charges have been modified and examined. In addition, for different conditions, how efficiently the droplets can suppress the dust is observed.