Bor karbür üretimi ve kullanım alanlarının araştırılması
- Tez No: 35235
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ileri teknoloji seramik malzemelerinden birisi olan bor karbür (B4C), yüksek sıcaklık indüksiyon fırınında laboratuvar çapta üretilmiş ve sıvı demir ile sıvı fazda bilinen reaksiyonu incelenmiştir. Deneysel çalaşımada, yüksek sıcaklık indüksiyon fırınında bor karbürün üretilmesinde aynı tip borik asit kullanılmış ve farklı tane boyutuna sahip petrokok tozlan ile üç farklı yüksek sıcaklıkta üretim kriterleri incelenmiştir. Bu farklı yüksek sıcaklık sonunda elde edilen ürünler liç işlemine tabii tutulduktan sonra tane boyutu analizi yapılarak x-ray difraksiyon yöntemi ve tarama elektron mikroskobuyla incelenmiştir. Sonuçta endüstriyel kullanıma uygun toz karekterine sahip ve diğer yöntemlerle üretilen toz boyutundan daha küçük tane boyutuna sahip tozlar üretilmiştir. Deneysel çalışmanın ikinci aşamasında bor karbür, düşük karbonlu-düşük alaşımlı (8620) ve düşük karbonlu-alaşımsız çeliklerde (1020) sıvı fazda iken belirli oranlarda (%0.25 ve %0.50) kullanılarak her birinin mikroyapıları, oluşan fazlar ve sertlik değerleri başlangıç değerleri ile birlikte mukayese edilmiştir. Bununla birlikte oluşan fazların tesbitinde mikroprob, X-Ray difraktrometresi, optik mikroskop ve elektron mikroskobundan da yararlanılmıştır. Bor karbürün sıvı fazda demir ile bilinen reaksiyonu, Fe-B4C kompozifierinin üretiminin araştırılması ve bor karbürün sıvı demir içerisinde kimyasal olarak bozunmadan korunması ile ilgili yapılan çalışmalar gelecek için umut vericidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, boron carbide (B4C), being one of the ceramic metarials of advanced technology has been produced at high temperature induction furnace at laboratory scale and then the known reaction of boron carbide with iron in liquid phase has been examined. In this experimental study, in the production of boron carbide at high temperature induction furnace, the same type of boric acid has been used and the production cristeria have been examined at three different high temperatures with petrocoke, of which particles are at three different sizes. The products obtained at these temperatures have been leached, then particle size analysis have been performed. The examinations of the products have been carried out by means of X-Ray diffraction method and a scanning electron microscope. Eventually, the particles that have a particle character suitable for industrial usage and finer than the particles produced by means of the other methods have been obtained. At the second stage of the experiment boron carbide has been used for low carbon-low alloy and for low carbon-non alloy steels in liquid phase (%0.25 and %0.50 at ratios AISI 1020 and 8620). They micro structure of each one and the occured phases together with their beginning hardness have been examined. Also, for the determinations of the phases occured, a microprobe, a x-ray diffractometer, an optical microscope and an electron microscope have been used, too. The point attained as the result of the studies related to the known reaction of boron carbide with iron in liquid phase, being searched of production of Fe-E^C composites and being kept of boron carbide in liquid iron without decomposition is encouraging.