Güney Kasabası (Denizli) çevresinin jeolojisi
Geology of the Güney Town district (Denizli)
- Tez No: 202455
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışma alanında temel kayaları Menderes Masifi'nin şist ve gnays kayalarından yapılı Eşme Formasyonu oluşturur. Neojen istifi, alttan üste, temel üzerine uyumsuz oturan Ahmetler Formasyonuna ait Hamamçayı Üyesi ve bu birimi uyumlu olarak örten Ulubey Formasyonu'nundan oluşur. Kuvaterner yaşlı traverten ve alüvyonlar, alttaki birimleri uyumsuz olarak örter. Hamamçayı Üyesi'nden bloklu çakıltaşı çakıltaşı, kanal dolgusu çakıltaşı, çakıllı kumtaşı, çapraz katmanlı kumtaşı, volkanik kumtaşı, çamurtaşı, kalkerli çamurtaşı, killi-kumlu kireçtaşı, killi linyit ve jips, Ulubey Formasyonu'dan ise pizolitli-gastropodlu-kumlu kireçtaşı, silisleşmiş kireçtaşı ve breşik kireçtaşı makrolitofasiyesleri ayırdedilmiştir. Kumtaşları literanit bileşimlidir. Kireçtaşları mikrit, intraklastlı mikrit, biyoklastlı mikrit, biyomikrit, fenestral boşluklu biyomikrit, algal mikrit, dışkı pelletli peloidal mikrit, intraklastlı peloidal mikrit, organik mikrit, intrasparit ve intramikritdir. Hamamçayı Üyesi, tatlı sulu sığ karbonat gölü ve karbonat düzlükleriyle girift menderesli akarsu sisteminde biriktirilmiştir. Ulubey Formasyonu geniş, sığ ve tatlı sulu karbonat gölünde oluşmuştur. Tortullaşmayla eş yaşlı volkanizma etkilidir. Özellikle, Ulubey Formasyonu karbonat kayaçlarında karstlaşma belirgindir. U ve V şekilli karstik vadiler, dairesel ve basamaklı karstik yapılar ve karstik çöküntü yapıları olağandır. Traverten oluşumları, U ve V şekilli karstik vadi geçişlerinde yaygındır. İnceleme alanı ve çevresi Neotektonik dönemde yükselerek günümüzdeki plato şeklini almıştır. Bu yükselim sırasında küçük ölçekli faylar ve katman eğimlenmeleri meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Basement rocks is made of Eşme Formation which is composed of gneiss and schists of the Menderes Massif. In ascending order, Neogene sequence is composed of the Hamamçayı Member of Ahmetler Formation with uncormity on basement and Ulubey Formation which comformable with the Hamamçayı Member. Quaternary travertines and alluvions cover the lower units with unconformity. Blocky conglomerate, channel-fill conglomerate, pebbly sandstone, cross-bedded sandstone, volcanic sandstone, mudstone, calcareous mudstone, clayey-sandy limestone and clayey lignite and gypsum macrolithofacies have been idendified from Hamamçayı Member and pisolitic-gastropodal sandy limestone, silicified limestone and breccia limestone. Sandstones are dominantly litarenite. Limestones commonly are micrite, intraclastic micrite, bioclastic micrite, biomicrite, fenestral spaced biomicrite, algal micrite, peloidal micrite, intraclastic peloidal micrite, organic micrite, intrasparitic and intramicrite. Hamamçayı Member has been deposited in the meandering river system grifted with the fresh water shallow lacustrine and carbonate mudflats. Synsedimentary volcanism had been induced the sedimentation. Especially, karstification is prominent feature in the carbonate rock of the Ulubey Formation. U ve V shaped karstic walleys, circular and stepwise karstic structures and karstic collaps are common. Travertein formations are common in the U and V shaped karstic walley transitions.