Assessment of the environmental risk associated with the petroleum transport through the Turkish Straits System
Türk Boğazlar Sistemi?nde petrol taşımacılığından kaynaklanan risklerin değerlendirmesi
- Tez No: 202465
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tarihin eski çağlarından beri tüm devletlerin gözdesi olan, özellikleri itibari ile ekolojik ve ekonomik bir koridor görevini üstlenmiş olan Türk Boğazları ve Marmara Denizi, kendine has özellikleri ile Türkiye'nin stratejik ve siyasal önemini de arttırmaktadır. Son yıllarda artan deniz trafiği ve petrol taşımacılığı ile birlikte Boğazlar Bölgesi'ndeki riskler de artmış, İstanbul Boğazı kuzey girişinde; gerekse Çanakkale Boğazı kuzey girişinde (Şarköy önleri) biriken gemilerin ve özellikle tankerlerin oluşturduğu risk kabul edilebilirlik sınırlarını aşmıştır. Deniz ticareti için yoğun bir şekilde kullanılan Türk Boğazları'nda riskin sıfırlanması mümkün değildir. Önemli olan, hukuki düzenlemeler ve alınan özel önlemler ile bu riskin yönetilmesinin sağlanmasıdır. Boğazlar'da geçmiş yıllarda meydana gelen kazalar ve bu kazaların ekolojik açıdan belirlenebilmiş zararları gözönüne alındığında, petrol dökülmelerinden kaynaklanacak olumsuz etkilerin minimize edilebilmesi ya da ortadan kaldırılabilmesinin, Marmara Denizi ve diğer denizlerdeki canlı çeşitliliğinin korunması açısından önemi büyüktür. Biyolojik çeşitliliğin bilinmesi, yapılacak bilimsel çalışmalar ve izlemeler ile mevcut durumdaki değişikliklerin görülmesi önlemlerin alınması ve Boğazlar'ın özel durumunun dünyaya anlatılması açısından önemli destek sağlayacaktır. Çevresel kirliliğin her geçen gün artması ve sadece meydana geldiği alanı değil taşınımlarla bütün ülkeleri, biyolojik döngü ile de tüm canlıları etkilemesi nedeni ile ülkeler tarafından, ortak anlaşmalar yapılarak çevresel etkilerin kontrol altına alınmasına çalışılmaktadır. Havada, karada yarattığı olumsuz etkilerin yanısıra deniz ortamında neden olduğu kalıcı etkiler nedeni ile tanker kazalarından kaynaklanan petrol kirliliği ve petrol saçılmalarının hassasiyetle üstünde durulmaktadır. Bu çalışmada, Türk Boğazları'nın tarihteki durumu, stratejik, ekolojik ve ekonomik önemi, Türk Boğazlar Sistemi'nin ve Karadeniz'in özellikleri, meydana gelen tanker kazaları ve etkileri, konu ile ilgili ulusal ve uluslararası mevzuat, risk değerlendirmesi ve örnek çalışma ile Türkiye tarafından yapılan çalışmalar ve son gelişmeler hakkında bilgi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Straits and the Marmara Sea, which has been a ?mistress? for all countries and has undertook the role of economical and ecological passage, augments the geostrategical importance of Turkey within the international system. Recently, increase in shipping and oil transportation through the Straits, also led to the emerging new risks within the region. The number of tankers at the edge of the Straits of İstanbul and Çanakkale exceeds over the acceptable limits. Zeroizing risks in the Straits is not possible, as it constitutes main route for shipping. The point is that, the risks should be managed through legal regulations and ad-hoc measures. Regarding recent collisions in the Straits and their ecological results, minimizing or overcoming the negative effects of oil spills is vitally important in order to protect wild life in the Marmara Sea. Knowing the biological variety, would play an important role in executing scientific researches, which will make it possible to see the differences in current situation and explain the speciality of the Straits to the world. As pollution increases day by day, and as a result affects all countries and all livings through flows, countries are seeking for common agreements that would control the environmental effects. Oil spills are investigated meticulously since they leave permanent effects in sea ecology as well as in the air and on land. This research aims to explain, historical, geostrategical and economical perspectives of the Turkish Straits, the characteristics of the Turkish Straits System and the Black Sea, tanker collisions and their affects, national and international legal framework of the issue, risk analysis, researches conducted by Turkey and recent developments in the region.