Açık-yeşil alan kullanımlarının imar planlarındaki dağılımları ve uygulama sorunları: Bursa-Osmangazi örneği
The distribution of urban open green area uses in developpent plans and their application problems: Bursa-Osmangazi case
  1. Tez No: 202464
  2. Yazar: ULVİYE ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalısma tarihin her döneminde ihtiyaç duyulan açık-yesil alan anlayıslarının kültürel ve yasal gelisiminin literatür taramasının yapılması ve bugün gelinen noktanın yansıtılmasını hedeflemektedir. Yasanılabilir kent dokusu olusturulması anlamında bilimsel verilerin elde edilmesi ve örnek çalısma alanı ele alınarak irdelenmesi çalısmanın bir baska amacını olusturmaktadır. Bu çerçevede gerçeklestirilen çalısmada örnek alanın açık-yesil alanlarının mevcuttaki dagılımları ve onaylı imar planlarındaki dagılımları niceliksel ve niteliksel olarak belirlenmistir. Alanın tarihsel, kültürel ve dogal kaynakları da dikkate alınarak tasıyabilecegi nüfus kapasiteleri tartısılmıstır. Bu çalısma ile açık-yesil alanların önemi vurgulanmıs, açık-yesil alanların planlanarak yapılması gerekliligi, hatta üst ölçeklerden itibaren açık-yesil alanların planlanarak olusturulması gerekliligi tartısılmıstır. Ayrıca planlamasının yanında nitelik olarak da iyilestirilmenin saglanması gerekliligi üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
This research aims to make literature survey in cultural and legal devolopment of the understandings of urban open gren areas and to reflect the current situation. The other aim of the research can be stated as to obtain scientific data in terms of creating livable urban pattern and to examine this process througt a case study areas. Within the context of the research the distribution of existing open green areas and the distiribution in approved development plants have been examined both in terms of quality and quantity. Moreover the population capacities have been discussed by taking the historical, cultural and natural resources of the area into considerastion. Through this research the importance of open green areas, the necessity of creating them through a planning process in different scales have been emphasized. Finally, the importance of making improvements in terms of quality is discussed.