Kaynaştırma eğitimi kapsamında eğitim yapılarında engellerin kullanımına yönelik mimari düzenlemeler
Architectural design in education building within inclusion education for using handicapped student
  1. Tez No: 202475
  2. Yazar: ALEV ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Engelli çocukların saglıklı bir sekilde gelisebilmeleri için öncelikle diger bireylerin sahip oldukları egitim imkanlarına kavusmaları gerekir. Bu ise engelli çocukların akranları ile bir arada bulunması, onlarla aynı fiziksel ortamları paylasması ile ancak mümkün olabilir. Bu nedenle kaynastırma egitimi kapsamında egitim yapılarında engellilerin kullanımına yönelik mimari düzenlemeler konusu tez kapsamında incelenmistir. Tez kapsamında engellilik kavramı incelenmistir. Engelli tanımı, sınıflandırılması ve engellilerin özellikleri görme, isitme, zihinsel, ortopedik ve diger engelliler alt baslıkları altında degerlendirilmistir. Özel egitimin tanımı yapılmıs, özel egitimin önemi, gerekliligi ve amacı aktarılmıstır. Daha sonra özel egitim kurum ve okullarında egitim ele alınmıstır. Tezin konusunu olusturan kaynastırma egitimi ayrı bir baslık altında degerlendirilmistir. Dünyada ve Türkiye'de özel egitimin bugünkü durumu arastırılmıs, Türkiye' de egitim çagındaki engelliler ile ilgili yasal düzenlemelere iliskin mevcut durum ortaya konulmustur. Kaynastırma egitimi kapsamında egitime yönelik egitim yapılarında düzenleme yapılabilmesi için öncelikle erisilebilir okul tasarımı için gerekli genel tasarım özellikleri ve engellilere yönelik egitim yapılarının mimari özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir. Son bölümde egitim yapılarında engellilerin kullanımına yönelik yapılaması gerekli mimari düzenlemeler aktarılmıstır. Farklı engel gruplarına göre mekansal çözüm önerileri sunulmus ve bu bilgiler dogrultusunda engelli ögrencilerin özelliklerine göre egitim yapılarının mekansal düzenlemeleri belirlenmistir. Sonuç bölümünde ise, kaynastırma amaçlı okul binası tasarımında mekansal düzenlemeler tablo halinde aktarılarak sonuç bölümü olusturulmustur.
Özet (Çeviri)
Primarily the handicapped children should reached the education opportunities like the other children for a healty bringing up. This can be possible by being together handicapped children with their coeval and sharing the same physical environment. Nowadays developing and developed countries integrate education by generating suitable conditions and providing necessary sporting services. Inclusion education is gaining importance in Turkey. Because of this the subject of Architectural design in education building within inclusion education for using handicapped student analising within this thesis. Thesıs content of definition, the clasification and the properties of handicapped evaluate by subheading of seeing, hearing, mental, orthopedic and the other handicapped. Special education identified, the importance, aim and the necessity of education diverted. Within the contex of special education institutions and schools within the subheading. Inclusion education the subject of the thesis evaluate another title. The current condition of special education analyses in the World and in Turkey and related to current conditions legal arrangements about the handicapped in the educational era in Turkey examined. Within the inclusion education, first of all for accessible school design general design proporties and architectural proporties in educatio building for handicapped must known necessary. In the last chapter intended for handicapped using necessary architectural arrangements describe. For different handicapped group, space solution suggestion offered. And this information direction education building space design by using handicapped student appointed. At the conclusion the design of school buiding with the aim of inclusion spatial regulations are diverted to the tables in order to compose the conclusion part.