Mermer işleme tesislerinde ürün miktarının doğrusal programlama tekniği yardımıyla belirlenmesi
Determination of product quantity at marble processing plants using linear programming technique
- Tez No: 202476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN ŞİMŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mermer sektöründe faaliyet gösteren firmaların büyük çogunlugunda üretimin planlanması ve programlanması tamamıyla tecrübe ve pratikten gelen öngörüler dogrultusunda gerçeklesmektedir. Bu sebepten ötürü hangi ürün çesitlerinin verimli olacagı ve bu ürünlerin hangi miktarlarda üretilecegi her zaman için bir sorun teskil etmistir. Mermer isleme tesislerinde karsılasılan bu konuyu, gerçekçi ve bilimsel yöntemler dikkate alınarak daha net bir duruma getirmek için bu çalısma düsünülmüstür. Çalısma yapılmak üzere orta büyüklükte bir mermer isletmesi olan Rentas Mermer Mad. San. ve Tic. Ltd. Sti. seçilmis ve bir yıl boyunca tüm üretim asamaları gözlemlenmistir. Proje kapsamında üretim akım semaları olusturulmus, makine ve ekipmanlar tanımlanmıs, kapasite ve üretim kayıplarının takibi için gerekli raporlama sistemleri olusturulmustur. Teorik çalısma kapsamında ise dogrusal programlama tekniginin tanımı, kapsamı ve uygulama yöntemi ortaya konulmus, modelin çözümü için gerekli olan Lingo 8.0 paket programı üzerinde çalısılmıstır. Üretim hattı verileri bu bilgisayar programına girilmis ve modelin çözümü üç ayrı kosul için saglanmıstır. Üretimi gerçeklestirilen mermer, dogal bir malzeme oldugu için varsayımlar ve kabuller dahilinde en iyi üretim kosulu, en kötü üretim kosulu ve ortalama üretim kosulları adı altında program çalıstırılmıstır. Sonuç olarak, tesiste üretimi gerçeklestirilebilen ürünlerden hangilerinin daha verimli oldugu, ay içerisinde hangi ürünlerden üretilerek en yüksek gelire ulasılacagı ve söz konusu ürünlerden ne kadar üretilmesi gerektigi ortaya konulmus, böylece firma sahiplerine pazar politikası yürütülmesinde kılavuzluk edilmistir.
Özet (Çeviri)
Most of the companies in marble sector are planning and programming their production using their experiences, and, practical forecasts. Because of this reason it has been a problem to know which product is efficient and at which quantity it has to be produced. This study has been carried out to clarify this subject encountered in marble processing plants with taking into consideration of realistic and scientific methods. Rentas Marble a middle-size marble plant is chosen to carry out this study, and all production steps have been observed over a year. In this study, production diagrams are constituted, machines and equipments are determined, and necessary report documents are constituted in relation with capacity and production losts. In the theoretical part of this project, definition, scope and application method of linear programming are defined, and software Lingo 8.0 is used for solving the model. Data of production line had been used as input in this software and three different solutions were obtained. Marble as a material is a natural stone and because of this, software were run under three different conditions with regard to some suppositions and acceptances, namely for best production conditions, for worst production conditions and for average production conditions. As a result, the efficiency of products produced at the plant, which product has to be produced within a month to obtain the most revenue, and, the quantity of that product are clarified. By this way, marketing policies for companies are obtained.