Kentsel tasarım ile ekolojik sürdürülebilirliğin ilişkilendirilmesi ve toplu konut bölgelerinde örneklenmesi
Associating the urban design with ecological sustainability and sampling in housing development estates
- Tez No: 202480
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENEL ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
İnsanoğlunun yerküre üzerindeki hakimiyet kurma hırsı, doğaya çeşitli müdahaleler yapmasına ve bunun sonucunda ekolojik dengenin bozulmasına hatta ekolojik tehdidin geri dönülemez boyutlara ulaşmasına neden olmuştur. Oysa insanoğlunun varlığının sürekliliği ekolojik sürekliliğin sağlanmasıyla mümkün olabilecektir. Günümüzde ekolojik sürdürülebilirlik söylemleri giderek her alanda gündeme gelmektedir. Bu sebeple böylesine önemli bir konunun kendi meslek alanımızla da ilişkilendirilmesi gerekliliği doğmaktadır. Bu çalışmada öncelikle kentsel tasarımın çerçevesi çizilmeye çalışılmış, dünyada ve ülkemizde kentsel tasarımın nasıl yönlendirildiğinin saptamaları yapılmıştır. Kentsel tasarım, dünyada gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar üzerinden, ülkemizde ise akademik ortamlarda yapılan çalışmalar ve kendisine tek uygulama alanı bulabildiği yarışma platformları üzerinden incelenmiştir. Kentsel tasarımı yönlendiren konular irdelendikten sonra ekolojik sürdürülebilirlik konusu ile ilişkilendirilmesi kendi eylem alanı içerisindeki bir konu üzerinde bağlantı kurularak gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Kentlerimizin en büyük problemlerinden biri olan hızlı nüfus artışı ve beraberinde getirdiği konut ihtiyacı ve buna çözüm olarak yapılan toplu konut olgusu bu kapsamda ele alınarak, ekolojik sürdürülebilirliğin toplu konut yerleşmelerindeki uygulanabilirliği ve ekolojik sürdürülebilir toplu konut tasarım ilkeleri belirlenmeye çalışılmıştır. Tüm bu çalışmalar neticesinde edinilen bilgiler, mevcut bir toplu konut yerleşimi olan İzmir, Buca Evka-1 toplu konutlarının ekolojik sürdürülebilirlik bağlamında kritik edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Domination passion of humankind over the world led them to make various interferences to the nature and, as a result of this, to the disturbance of ecological balance, and even to the reach of ecological threat until unrecoverable dimensions. However, continuity of human being will be enabled with the providing of ecological continuity. Today, the sayings about ecological sustainability increasingly come up in every field. Therefore, it is arisen the requirement to associate such an important issue with our professional area. In this study, first the framework of urban design was studied and it was established; how urban design in our country has been oriented. Urban design was searched to be examined in the world on the applications in developed countries and in our country on studies in academic areas and on competition platforms where it can find the single field of application. After discussing the topics orienting urban design, association it with the topic of ecological sustainability was tried to be realized by relating to any topic within its own radius of action. The speedy population increase that is the one of the biggest problem of our urban and housing need along it and the phenomenon of public housing as a solution of this were discussed and ecological sustainability and applicability of it in housing settlements, the design principles of public housing were attempted to be determined. Data obtained as a result of whole of those studies were evaluated by criticising within the context of ecological sustainability of İzmir, Buca Evka-1 public housings that are the current public housing settlement.