Karşıyaka tarihsel dokusunun incelenmesi
Research of historical fabric in Karşıyaka
  1. Tez No: 202484
  2. Yazar: ZÜBEYDA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETİ AKYÜZ LEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Karsıyaka, 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar küçük köy görünümlü bir yerlesim alanıdır. Bu tarihten sonra, zmir içerisinde kurgulanan ekonomik yapının çevre yerlesimleri etkilemesi ve tetikleyici bir takım unsurlarla hızlı bir degisim yasamıs, kente ikincil konut ve sayfiye alanı olarak eklemlenmistir. 20. yüzyılın baslarında ise gelisen ulasım olanakları ile nüfusu hızla artmıs ve zmir'in banliyölerinden birine dönüsmüstür. Kurulusundan itibaren kendine has bir gelisim sergileyen yerlesim, özellikle 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın baslarında içinde barındırdıgı etnik çesitliligi ve sosyal yapıyı yansıtan mimari bir olusum sergilemistir. Bu tarihlerden sonra, bölgenin etnik yapısının degisimi ve 1950'li yıllardan itibaren göç hareketlerinden etkilenmesi sonucu özgün fiziksel çevre yok olma sürecine girmistir. Tez çalısması kapsamında, öncelikle Karsıyaka'nın tarihsel süreç içerisindeki gelisimi, bu gelisimin tetikleyici unsurları ve yerlesim alanı üzerindeki etkileri incelenmistir. Tarihsel sürecin ardından, geçmisten günümüze yerlesim düzeni, karsılastırmalı olarak yerlesim alanının degisimi ve yerlesim alanının etkileyen fiziksel ve sosyal etmenler irdelenmistir. Bu bölümde Karsıyaka'nın kendine has mimari bir karaktere sahip oldugu 20. yüzyılın ilk yıllarındaki fiziksel çevresi, 1926 yılı kadastral paftalarından ve eski fotograflardan yararlanılarak yapılan mimari okumalar ile ortaya konmustur. Çalısma içerisinde ayrıca Karsıyaka'da bulunan tarihi yapıların korunma süreci ve günümüze ulasabilen yapılara iliskin bilgiler verilmis, tarihi yapılar çesitli kriterler kullanılarak irdelenmistir. Sonuç bölümünde ise genel hatları ile yapıların bozulma sebepleri vurgulanarak, Karsıyaka mimari kimliginin gelecege aktarılması adına çesitli öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Karsıyaka was a small village looking settlement until the second half of the 19th century. After this date, it has experienced a very fast transformation by help of the economic structure in Izmir effecting the surrounding settlements and some other triggering factors, and it has been added to Izmir city as a secondary housing and summer place. The settlement, which exhibits a original development since its construction, has especially shown an architectural formation that reflects the ethnical variation and social structure it includes, between the ends of the 19th and the beginnings of the 20th century. Since then, as a result of the change in its ethnical form and being affected from the immigration flows after 1950s, the original physical environment has begun to disappear. In this thesis study, firstly the development process of Karsıyaka in history and the triggering factors of development and their effects on the settlement area are investigated. After the historical process, the settlement organization from past to present, and then the change against the physical and social factors are comparatively researched. Additionally, information about the conservation process of the historical structures in Karsıyaka is given, and these historical structures are investigated according to various criteria. In the conclusion, the reasons of the deterioration of these structures are emphasized with the general lines and some advices are presented for the sake of the transferring architectural character of Karsıyaka to future.