Tüketim toplumunda mekansal örgütlenme, alışveriş merkezleri üzerine bir inceleme
Organization of space in society of consumption, an approach on shopping centers
  1. Tez No: 202485
  2. Yazar: ORHAN ERSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalımanın amacı, modern dünyaya ait bir olgu olan tüketim kavramının mekan üzerindeki etkisini alıveri merkezi örnei üzerinden incelemek ve sonuçlarını ortaya koymaktır. Mimarlıın toplumsal yapı ile olan ilikisi tarihin her döneminde farklı mimarlıklar ortaya çıkmasına neden olmutur. Günümüzde ise hem toplumsal yapının, hem de onun ürünü olan mekanın ekonomik fenomenlerin etkisi altında ekillendii görülmektedir. Tüketim toplumu olarak adlandırılan günümüz toplumunu ve onun mekanlamasını kavramak için tezde öncelikle tüketim, tüketim toplumu, tüketim kültürü kavramları açıklanmıtır. Tüketim mantıının toplumu ve mekanı yine tüketim merkezli olarak örgütlemesi anlatılmıtır. Bu anlatımdan sonra tüketim merkezli örgütlenmi mekan olarak seçilen alıveri merkezleri üzerinde bir analiz yapılmıtır. Bu merkezlerin oluum süreci içerisinde tüketimi arttırıcı akılcılatırma çalımalarının etkisi, ticari programlama ve mimari programlama dahilinde anlatılmıtır. Seçilen örneklerde yapıların yer seçiminden, plan emasına, içeriine ve kullanılan mimari elemanlara kadar yapılan akılcılatırma çalımalarının alıveri merkezlerinin oluumunu belirledii görülmütür. Sonuç olarak alıveri merkezlerinin oluumunun tüketimi arttırıcı bir takım çalımaların ürünü olduu ve mimari tasarım sürecinin de bu girdilerin gereklilikleri dorultusunda ekillendii, dolayısıyla mimari yapının bu ticari oluumun bir alt yapısı konumuna indirgendii görülmütür.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to analyse effect of the concept of consumption, which is a phenomenon of the modern world, on the space in example of shopping centres and to explain results of such analysis. Relation of architecture with the social structure has resulted in creation of different types of architectures. Today, it is observed that both the social structure and the space ? byproduct of the social structure- have been shaped under influences of by economic phenomena. The thesis first provided an insight for today?s society, which is called as the consumption society, and explained the concepts of consumption, consumption society, and consumption culture. It was explained in the thesis that consumption-oriented understanding has organised the society and in turn the space on basis of consumptioncentric approaches. Following that explanation, an analysis of shopping centres, which were selected as example for consumption-centric spatial organisation, was provided. Impacts of rationalisation efforts adopted to increase consumption in the shopping centres designed were explained in context of commercial programming and architectural programming. Selected examples revealed that such rationalisation efforts, which also entailed selection of location, planning diagrams, content of the buildings, and architectural elements used in the buildings, were dominant in design of shopping centres. In the final analysis, it was determined that creation of shopping centres is a consequence of some works aiming in increasing of consumption, that architectural design process is shaped with requirements of such works, and that the architectural structure has been, in returned, downsized to nothing but an infrastructure for the affecting commercial formation.