Kentsel açık alanlarda kullanım sonrası değerlendirme: İzmir sahil bantları örneği üzerine ampirik bir araştırma
Post occupancy evaluation for urban open spaces: An emprical study on waterfront pedestrian streets in İzmir
  1. Tez No: 202488
  2. Yazar: SEDEF AKAD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tasarım ve insaat asamaları tamamlanmıs ve kullanıma açılmıs olan mekanların performanslarının kullanıcı gözüyle sistematik olarak değerlendirilmesine ?Kullanım Sonrası Değerlendirme (KSD)? denir. KSD'nin amacı mekan konforunun ve fiziksel sartlarının arttırılarak mekanın daha verimli kullanılmasını, maliyetlerin azaltılmasını sağlamaktır. Kentsel açık alanda gerçeklestirilen bu çalısma açık alanlardaki KSD eksikliğini gidererek KSD arastırmalarında izlenecek yöntemi tarif etmeyi ve kullanıcı merkezli tasarım kriterleri belirlemenin önemini vurgulamayı hedeflemistir. Bu çalısma ?zmir kentinin iki önemli sahil bandı olan Mustafa Kemal Sahil Yürüyüs Yolu (MKSY) ile Bostanlı Sahil Yürüyüs Yolu'nda (BSY) gerçeklestirilmistir. Alanlar yaklasık iki km. uzunluğunda olmalarına rağmen bazı fiziksel özellikler açısından farklılık göstermektedir. Alanlarda kullanıcı davranısı ve memnuniyetini ölçmek için gözlem ve anket yöntemi kullanılmıstır. Nisan 2006'da toplam 16 saat gözlem yapılarak kullanıcıların bireysel özellikleri, davranıs ve aktiviteleri gözlenmistir. Ayrıca yapılan anket çalısmalarında önce dört plancı mekanların fiziksel özelliklerini değerlendirmis, daha sonra toplam 40 kullanıcının mekanları kullanıcı gözüyle değerlendirmesi istenmistir. Bu ankette kullanıcıların bireysel özellikleri, mekansal davranısları, fiziksel özelliklerini değerlendirmeleri, memnuniyetleri, mekanı genel anlamda değerlendirmelerine iliskin veri toplanmıstır. Sonuçlara bakıldığında fiziksel mekandaki farklılıklardan dolayı her iki alanda kullanıcıların yoğunluğunun, aktivitelerinin, memnuniyetlerinin farklılık gösterdiği bulunmustur. Bu çalısmada kullanılan yöntem ileride gerçeklestirilecek KSD'lere rehber olurken, elde edilen sonuçlar benzer islevli kentsel açık alanların planlanması ve tasarım kararlarının belirlenmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Post Occupancy Evaluation (POE) is defined as the systematic evaluation of built environments from user`s perspective. POEs are used to identify ways to improve the quality of physical environment, to increase comfort and productivity of users, to reduce design and maintenance costs.This study aims to carry out a POE of urban open spaces for defining user-centered design guidelines for similar areas. In this study, a POE was conducted on two important waterfronts in Izmir, Turkey (Mustafa Kemal Waterfront Pedestrian Road (MKWPR) and Bostanlı Waterfront Pedestrian Road (BWPR). The two waterfronts were similar in length. They differed in some physical features. To understand users? behavior and satisfaction we used observations and surveys. Sixteen hours of observations were done in two weeks in April 2006. 923 users were observed. The users` demographic information and the activity the user was involved at the time of observation was recorded. Two surveys were done in the study area; the first one contains the physical evaluation of 4 planners, the second one contains the user information collected from 40 users in terms of user demographics, activities, evaluation of physical features, satisfaction, and overall feeling of the area. Results showed that the two settings differed in users?(1) density (2) activity (3) satisfaction. Design guidelines developed with this study can be used to guide the future planning and design decisions of similar areas and method of this study can guide subsequent POEs of open spaces.