Kıyı bölgelerinde üç boyutlu görsel planlama
Three dimensional visual planning in coastal zone areas
- Tez No: 202489
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı Bölgesi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Öncelikle kavramsal olarak dünyadaki genel yapılasma ideolojileri ve estetik anlayıslar açıklanmıs ve kıyı bölgelerinde üç boyutlu görsel algılama konusu ile iliskilendirilmislerdir . Sosyal yapılara baglı bu estetik anlayıslar sanat akımları yardımı ile tarif edilmistir. Böylece koruma anlayısından önceki kıyı ve kara sehirlesmeleri irdelenmis, okuyucu tasarım konusu ile tanıstırılmıstır. Tasarım konusuna dogayı koruma anlayısının kazandırılması bu tezin ana ilkelerinden birisidir. Bu yüzden tasarımcıların, plancıların son yüzyıldaki ideolojilerine yer verilmis ve koruma bilinci açısından ele alınmıslardır. Kıyı bölgelerinin yönetiminde sayısal sınırlandırmalar koymak, sistem ve yasalar getirmek mümkündür. Oysa estetigi yasalarla görsel planlama açısından kontrol etmek pek de mümkün degildir. Görsel olarak algılanan estetik konusunun kıyı yönetimi normlarına adapte olması için üç boyutlu ortamda planlama yapılması ve bu planlamanın ag sisteminde diger meslek, çıkar ve yönetim gruplarınca bir nevi onaylanması gerekir. Dev bir orkestranın sefi olan kıyı yönetimi tüm enstrümanları aynı ahenkte olmaları için yönetir. Tek orkestra sefliginde tek tür müzik çalar. Pop, klasik, arabesk, caz kargasa halinde bir arada olamazlar. Bu benzetmeyi yapılasma ideolojileri içinde geçerli görebiliriz. Kıyı yönetimi mantıgında da yapılasma çevresiyle ahenk, uyum içinde olmalıdır. Bunu da yapılasma açısından en iyi kontrol etme sekli üç boyutlu planlamadır. Sonraki konularda tasarımcılar, çıkar grupları ve yönetim otoriteleri arasındaki kopuklugun zararları kıyı bölgeleri açısından incelenmistir. Bu üç grubun bir araya getirilip kıyı bölgesi kuralları ile yönetilmesi ve kontrol altında tutulması amacıyla kavramsal bir yaklasım yapılmıstır. Kıyı yönetimcilerine üç boyutlu çalısma ortamında diger meslekler ve resmi kuruluslar ile kullanım agı olusturması önerilen bir model sunulmustur. Bu bölümdeki model olarak incelenen kıyı yönetimi ise Kaliforniya kıyıları olmustur. Kıyı bölgelerinde planlama konusu yapılasma kurallarını en büyük ölçekten itibaren belirler ve kıyı yönetimini direk olarak etkiler. Bu yüzden yönetimci, plancı ve tasarımcı birlikte çalısmalı veya aynı ortak koruma bilincini tasımalıdırlar. Yada baska bir deyisle, herkes içinde bulundugu orkestraya uygun müzik yapmalı, ahenk getirmeli ve kargasa önlenmelidir.
Özet (Çeviri)
First of all, conceptual knowledge about global building styles and esthetics is explained in this thesis, then it?s connected with the subject of 3 dimensional visual perception in coastal zone areas. Building styles are described as art trends which are dependent on global social structures. Previous understanding of the protection of coastal zone building and urban design styles are inspected and introduced to the reader. Designing should be effected by full knowledge of environmental protection. This is the basic principle of this thesis. Therefore, last century?s protection trends are compared with ideologies of designers and planners. It?s possible to introduce numeric limitations, creating systems and rules in coastal zone management. However, there is not a clear technical method for controlling visual beauty or esthetic just with laws. If esthetic could be perceived uniquely in a visual way and planned on three dimensional circumstances and connected on network system to approved by other professions, managements and conflict groups then it would possible to adapt it to coastal zone management norms and forms. Coastal Zone Management acts as like as conductor and manages all different instrument for one harmony. Pop, classic, arabesque, rock, jazz shouldn?t be in disorderness. This similarity is valid for art trends and building styles too. There should be a harmony on building stylization too which has to be under coastal management system. And the best controlling way on building system is three dimensional planning. Afterwards on continuinig chapters; disconnect issues and their harmful damages between conflict groups, designes and management authorities is inspected which is oriented on coastal zones. On this thesis, conseptional approach is brought up for these three groups on purpose with managing and controlling them with coastal zone rules. This model suggests network system between coastal managers, govermental societies and other proffessions. Planning process decides building rules from the scale of the city, and this effects the coastal zone management directly. For this reason managing, planning and designing should work together to form a consciousness of environmental protection. What that mean is, everybody should play music just for harmony depends on their orchestra with regarding disorder and disorganize finals. In addition, California State?s Coastal Zone Management model is shown as an commentless example of coastal planning which comes after protection trends.