Sığ jeofizik aramacılıkta yer radarı modellemesi
Ground penetrating radar (GPR) modelling in near surface geophysics
  1. Tez No: 202490
  2. Yazar: TEVFİK ÖZGÜR KURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT GÖKTUĞ DRAHOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez kapsamında, iki-boyutlu yer radarı modelleme çalısmaları bir sonlu farklar algoritmasıyla basarılmıstır. Yeraltında gömülü yapıların fiziksel ve geometrik özelliklerindeki degisimler ile bu yapılarla iliskili anten frekanslarının etkisi, basit ve karmasık benzesim modelleri kullanılarak test edilmistir. Modelleme çalısmalarının ilk asamasında, farklı kaynak tipleri (patlayan yansıtıcı, düzlem dalga ve nokta kaynak), anten frekansları (25, 100, 250 ve 1000 MHz), fiziksel özellikler (bagıl dielektrik geçirgenlik, elektrik iletkenlik ve manyetik geçirgenlik) ve geometrik parametreler (sentetik yapıların derinlik, boyu ve biçimi) kullanılarak temel sentetik modelleme çalısmaları yerine getirilmistir. Çalısmanın ikinci asamasında ise, farklı benzesim modelleri için (arkeoloji, jeoloji ve mühendislik) karmasık modelleme çalısmaları basarılmıstır. Yer radarı modelleme çalısmalarından elde edilen model yanıtları, daha iyi bir gösterim elde edebilmek için, gri tonlu sentetik radargramlarda gösterilmistir. Sentetik radargramlar, yer radarı yanıtlarının modelleme sırasında kullanılan farklı fiziksel ve geometrik parametrelerden önemli oranda etkilendigini ortaya çıkarmıstır. Modelleme çalısmaları, kullanılan model yapılar arasındaki bagıl dielektrik geçirgenlik zıtlıgındaki artısın, arayüzeylerden kaynaklanan güçlü radar yansımaları olusturdugunu göstermistir. Bununla birlikte, tekrarlı yansımalar da arayüzeyler arasındaki bu artıslardan ürer ve bu etkiler yer radarı aramalarında hatalı yorumlara neden olabilir. Ayrıca, derin yapılardan elde edilen hiperbollerin genlikleri sıg yapılardan elde edilen hiperbollere göre önemli oranda azalmaktadır. Modelleme sonuçlarına göre anten frekanslarının seçimi de büyük öneme sahiptir ve bu seçim hedeflerin belirlenebilirligini dogrudan etkilemektedir. Sonuç olarak, yer radarı aramalarından önce modelleme çalısmalarının mutlaka yapılmasının gerekliligi belirtilmelidir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, the 2-D GPR forward modelling studies have been carried out by using a finite difference algorithm. The variations in the physical and geometrical properties of subsurface structures and the effects of antenna frequencies for these structures were tested by using basic and complex synthetic simulation models. In the first stage of these modelling studies, the basic synthetic models were performed using different source types (such as exploding reflector, plane wave and point source), antenna frequencies (25, 100, 250 and 1000 MHz), physical properties (such as relative dielectric permittivity, conductivity and magnetic permeability) and the geometrical parameters (such as depth, dimension and shape of the synthetic structures). In the second phase of this study, the complex modelling studies such as archaeology, geology and engineering were carried out for different simulation models. The obtained model responses were shown to obtain a clearer visualisation with grey-scale synthetic radargrams of the GPR forward modelling studies. The synthetic radargrams exposed that the GPR responses were considerably affected from used different physical and geometrical parameters during the modelling studies. Modelling studies showed that increasing in the relative dielectric permittivity (RDP) contrast between the model structures generates stronger radar reflections occurred from the interfaces. However, from these increments between the interfaces produce multiple reflections and these effects may cause the erroneous interpretation in GPR surveys. In addition, these studies pointed out that the enlarging in the dimensions of structures increases the detectability of the structures. According to these modelling results, the choosing of the antenna frequency is also of great importance, and this selection is directly affected the detectability of the targets. As a result, it can be determined modelling studies could be certainly be made before the GPR surveys.