Implementation of protection of endangered species and their habitats to the integrated coastal zone management concept: A case study for the Mediterranean monk seal (Monachus monachus) in Foça-İzmir
Nesli tehlikedeki türler ve yaşam alanlarının korunmasının bütünleşik kıyı alanları yönetimi kavramı içinde değerlendirilmesi: Foça-İzmir yöresinde Akdeniz keşiş foku (Monachus monachus) için örnek bir çalışma
  1. Tez No: 202493
  2. Yazar: GÖKHAN KABOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL CAN BİZSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı Bölgesi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Foça yöresi, nesli kritik derecede tehlike altında olan Akdeniz Keşiş Foku'nun kalan önemli yaşam alanlarından birisidir. Türün insanla olan etkileşimi populasyonun ve yaşam alanlarının mevcut durumunun iyileştirilmesi için önemli bir mevzudur. Bu çalışmada, ilişkiler ve etkileşimler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yardımıyla incelenmiştir. Tez, insanın tür üzerindeki baskısını incelemek için türün kullanım alanı ile bu alanın insan faaliyetleri ile olan etkileşimlerine odaklanmıştır. Amaç, tür koruma çalışmalarının bütünleşik kıyı alanı yönetimi (BKAY) planına dahil edilmesi için alansal analizlere dayanan bir yöntem sunmaktır. İnsan faaliyetlerinin türün kıyısal ve denizel yaşam alanları ile yoğun bir şekilde kesiştiği belirlenmiş ve bu faaliyetlerin düzenlenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foça is one of the remaining important habitats of the critically endangered Mediterranean Monk Seal. The human interaction of the species is a crucial dimension through the recovery of the species and its habitats. The interrelations and interactions are investigated in the study by the help of Geographic Information Systems (GIS). The thesis focuses on the area usage of the species and its interactions with human activities in order to examine the human pressure on the species. The aim is to present a methodological framework with spatial analysis in order to take conservation measures within integrated coastal zone management (ICZM) plans. Human activities are determined to overlap intensively with the coastal and marine habitats of the species and need to be regulated.