Fuel cell systems: Theory and applications
Yakıt hücresi sistemleri: Teori ve uygulamaları
  1. Tez No: 202494
  2. Yazar: MEHMET ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CÜNEYT GÜZELİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yakıt hücreleri elektrokimyasal tepkimeler ile enerji üretirler. Kullanım alanlarından dolayı yakıt hücreleri içinde proton değişim zarlı (PEM) yakıt hücreleri ön plana çıkmaktadır. Bir (PEM) yakıt hücresi yakıt olarak hidrojeni kullanır; hidrojenin oksijen ile reaksiyonu sonucu su oluşurken bu süreç içinde elektrik akımı da üretilir. Çalışmada hidrojen enerjisi ve hidrojen enerjisi ile çalışan diğer yakıt hücre tipleri ve bu yakıt hücrelerinin günlük yaşamda kullanımını sınırlayan faktörler tanıtılmıştır. Yakıt hücrelerinin modelllenmesi açıklanmış ve bir PEM yakıt hücresinin kutuplanma eğrisi, akım yoğunluğuna karşı brüt güç eğrisi, ve yakıt hücresinin farklı akım yoğunluklarındaki oksijen, hidrojen ve kuru hava ihtiyacı Matlab benzetim programı ile grafikler halinde gösterilmiştir. Tezde ele alınan yakıt hücresi iki ayrı durum için tanılanmıştır. Birinci durumda sistemin girişleri hava ve hidrojen, çıkışı ise yakıt hücre voltajıdır. İkinci durumda ise giriş, yakıt hücre akım yoğunluğu, çıkış ise yakıt hücre voltajıdır. Tanılanan iki sistem farklı girişler için test edilmiş ve hidrojenin ve havanın giriş olarak kullanıldığı tanılanan sistem üzerinde değişik miktarlarda hava girişleri verilerek yakıt hücresinin açlığı gösterilmiştir. Tezde sunulan model ile yakıt hücre sistemlerinin denetimi için bir taban oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Fuel cells uses electrochemical reactions to produce energy. Because of very useful application areas, proton exchange membrane (PEM) fuel cells are the most promising fuel cell among the other types of fuel cells. PEM fuel cell uses hydrogen as a fuel and as a result of chemical reaction between oxygen and hydrogen, water and electric current is produced. In this thesis, hydrogen energy, other fuel cell types running on hydrogen energy, and challenges on commercialization of fuel cells are presented. Modelling and performance of fuel cells are presented, and also with Matlab simulation program, gross power, polarization curve and the requirement of fuel cell for oxygen, hydrogen and dry air for different current densities are simulated for a PEM fuel cell. The fuel cell system is identified for two different cases, firstly the system is identified for air and hydrogen inputs and voltage output, then for the second case the system is identified for the input is current density and the output is voltage of the cell. Identified systems are tested for different inputs and for the first case when hydrogen and air are inputs, starvation of the fuel cell is shown for different air inputs. The thesis with the presented model give a basis for the control of fuel cell systems.