Immobilization of catalase onto clays
Çeşitli killer üzerine katalaz immobilizasyonu
- Tez No: 202495
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YURDAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bentonit ve sepiolit üzerine katalaz immobilizasyon karakteristikleri incelenerek, değişen deney koşulları altında serbest ve immobilize katalazın bağıl aktivitesi belirlenmiştir. İmmobilizasyon oranı ile bağıl aktivite üzerine katalaz konsantrasyonu, pH, sıcaklık ve iyon şiddeti gibi değişkenlerin etkisi incelenmiştir. Serbest ve immobilize katalaz için termal ve operasyonel dayanıklılık ile depolama kararlılığı incelemeleri ve kinetik değerlendirmeler yapılmıştır. Optimum koşullar; serbest katalaz için 35ºC, pH=7 ve 50 mM ve immobilize katalaz için ise 35ºC, pH= 8 ve 50 mM iyon şiddeti olarak belirlenmiştir. İmmobilize katalazın sıcaklık, pH ve iyon şiddeti değişimlerine karşı daha dayanıklı olması, bentonit ve sepiolit üzerine katalaz immobilizasyonunun uygun olduğunu göstermektedir. Serbest ve immobilize katalaz için kinetik parametreler belirlenerek karşılaştırılmıştır. Bununla birlikte immobilize katalazın depolama kararlılığının, serbest katalazdan daha yüksek olduğu ve operasyonel kararlılık gösterdiği belirlenmiştir. Adsorpsiyon kinetiğini açıklayabilmek için yalancı-birinci mertebeden tepkime kinetiğini ve yalancı-ikinci mertebeden tepkime kinetiğini içeren birkaç kinetik model uygulanmıştır. Yalancı-ikinci mertebeden tepkime kinetiği deneysel verilere en iyi korelasyonu göstermiştir. Adsorpsiyon verileri, Freundlich ve Langmuir adsorpsiyon izoterm eşitliklerine uygulanarak her bir modelin karakteristik parametreleri bulunmuştur. Sonuç olarak, kil materyali katalaz immobilizasyonu için düşük maliyetli, alternatif bir materyal olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The immobilization characteristics of catalase onto bentonite and sepiolite were investigated and the relative activities of free and immobilized catalases were examined under varying experimental conditions. The effects of various factors such as concentration of catalase solution, pH, temperature and ionic strength were observed on both immobilization ratio and its relative activity. Experiments were done on free and immobilized catalases concerning the determination of thermal stability, storage stability, operational stability and kinetic parameters. It was determined that optimum temperature, pH and ionic strength for free and immobilized catalases are 35ºC, pH 7 and 50 mM (for free catalase) and 35ºC, pH 8 and 50 mM (for immobilized catalases), respectively. The increased resistance of the immobilized catalase against the changes of temperature, pH and ionic strength indicates that immobilizing catalase onto bentonite and sepiolite is useful. The changes of kinetic parameters were observed and discussed. It was observed that the storage stabilities of immobilized catalases were better than free catalase, and immobilized catalases showed an operational stability. The adsorption kinetics was interpreted using pseudo-first-order kinetic model and pseudo-secondorder kinetic model. The pseudo-second-order model provides the best correlation with the experimental data of catalase adsorption. The adsorption data could be fitted with Freundlich and Langmuir equation to find the characteristic parameters of each model. In conclusion, clay materials can be alternative and low cost material for catalase immobilization.