Cuma ovası (Menderes) havzasının kuvaterner jeolojisi ve aktif tektoniği
Quaternary geology and active tectonics of Cuma ovası (Menderes) basin
  1. Tez No: 202497
  2. Yazar: BORA UZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, elde edilen verilerin ışığında Cumaovası havzasının Kuvaterner' deki yapısal evrimini inceleyerek bu evrimi Batı Anadolu genişleme bölgesi içerisindeki rolünü ortaya koymaktır. Çalışma, havza çökelleri ve havza faylarının tanımlamaları ve ilişkili yapıların kinematik analizlerini içerir. Yaklaşık 5-17-km uzunluğunda, 35-km genişliğinde, KKD-uzanımlı ve asimetrik bir çek-ayır havza olan Cumaovası havzası Gediz ve Küçük Menderes grabenlerinin batısında yer almaktadır. Havza çökelleri birbirinden yersel uyumsuz bir dokanakla ayrılan iki farklı alüvyonal birim ile karakterize olur. Görece formasyonu ve Alüvyon birimleri olarak adlandırılan bu alüvyonal çökeller, Menderes masifine ait metamorfik kayalar ve İzmir- Ankara Zonu ile Neojen volkano-sedimanter birimlerine ait kaya topluluklarının üzerinde gelişmiştir. Cumaovası havzasının batı sınırındaki faylar normal ve/veya ters bileşenli doğrultu atımlı faylar iken havzanın kuzey ve güney sınır fayları sol doğrultu atım bileşenine sahip verevnormal atımlı fay karakterindedir. Buca, Değirmendere, Orhanlı, Yeniköy ve Kunerlik fayları olarak haritalanan bu ana faylar boyunca elde edilen kinematik veriler Pliyo-Kuvaterner döneminde Cumaovası çevresinde üç farklı gerilme tipinin varlığını ortaya koymaktadır: (1) KKD-GGB yönlü açılma ve BKB-DGD yönlü sıkışma, (2) KD-GB yönlü açılma ve (3) KKBGGD yönlü açılma ve BGB-DKD yönlü sıkışma gerilmeleri.
Özet (Çeviri)
Main objective of this study is to reconstruct the Quaternary structural evolution of the Cumaovası basin, combined with correlation of the west Anatolia extensional province. The study consists of basin deposits, basin faults and associated kinematic analysis. Cumaovası basin, which located at the western parts of Gediz and Küçük Menderes grabens, is a 5-17-km wide and 35-km long, NNE-trending, assymetric pull-apart basin that formed under the control of normal and strike-slip faults. Basin infill is characterized by two alluvial sucssesions separated by local unconformity. These are named as Görece formation and Alluvium and developed upon metamorphic rocks of Menderes Massif, sedimentary rocks of the İzmir-Ankara zone and Neogene volcano-sedimantery units. Both of the northern and southern margin-bounding faults of the Cumaovası basin are oblique-slip normal faults with left-lateral strike-slip components, while the western margin is bounded by dextral strike-slip faults with normal- and/or reverse components. These faults are mapped and identified as the Buca, Değirmendere, Orhanlı, Yeniköy and Kunerlik faults, respectively. The fault kinematic analysis along this master faults within the Cumaovası basin show that there are three different stress regime in Plio-Quaternary time: (1) NNE-SSW extension directions with WNW-ESE compression directions, (2) NE-SW extension directions, (3) NNW-SSE extension directions with WSW-ENE compression directions.