Saros Körfezi hidrolojik ve biyolojik su özellikleri
Hydrological and biological water properties of the Saros Bay
  1. Tez No: 202496
  2. Yazar: ERDAL TOKAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. MÜMTAZ TIRAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalısmanın amacı, Saros Körfezi deniz suyunun fiziksel özelliklerinin dikey ve yatay dagılımının mevsimlere göre degisimini arastırmak, mevsimsel akıntı yapılarını incelemek ve Saros Körfezi genel biyolojik özelliklerini ortaya koymaktır. Bu amaçla K.Piri Reis gemisi ile Saros Körfezi'nde yapılmıs olan seferlerden elde edilen ve Seyir Hidrografi ve Osinografi dairesinden alınan CTD verileri kullanılmıstır. Ayrıca, Devlet Meteoroloji Enstitüsü'nden alınan 1990-2004 yılları arası 15 yıllık rüzgar hızı ve yönü verileri incelenmistir. Yüzey suyu sıcaklık verileri Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'ne baglı olan PO.DAAC (Fiziksel Osinografi Arsiv Dagıtım Merkezi) web sitesinden alınmıstır. Çalısmada, körfezdeki akıntılar 3-D Genel Sirkülasyon Killworth modeli ile incelenmistir. Biyolojik özellikler, ilgili literatür arastırılarak incelenmistir. Kuzey Ege Denizi'nde bulunan Saros Körfezi'nin kuzey-kuzey-dogulu rüzgarların etkisinde oldugu görülmektedir. Bu rüzgarların etkisinde olan körfezde yukarıya tasınım olmaktadır. Yukarıya tasınım etkisi tüm körfezi etkilemektedir. Bu nedenle, körfezin yüzey suyu sıcaklıgının baglı bulundugu Kuzey Ege Denizi'ne oranla hemen her mevsim daha düsük oldugu, yüzey suyu tuzlulugunun ise Ege Denizi'ne oranla daha yüksek oldugu görülmektedir. Körfezin dip suyu sıcaklık, tuzluluk ve yogunluk degerleri mevsimlerden fazla etkilenmemekte ve sabit degerler almaktadır. Bu durum T-S grafiklerinde belirli bir dip su tipinin olusmasıyla açıkça görülmektedir. Körfezin bölgede etkin olan Karadeniz kökenli sular ve Levantin suları ile etkilesim içinde oldugu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the distribution of the vertical and horizontal physical water properties of the Saros Bay related to seasonal changes. For this purpose, data sets obtained from cruises in the Saros Bay with the research ship K.Piri Reis, and CDT data received from the Department of Oceanography have been studied. In addition, wind speed and direction data from the Meteorology Institute between 1991-2001 have been examined. Sea surface temperatures were received from the PO.DAAC (Physical Oceanography Distributed Archive Center) web site. In this study, a numerical model (Killworth?s Ocean Model) was used to calculate the general circulation patterns of the Saros Bay. The Saros Bay is situated at the North Aegean Sea and is under the influence of northerly winds. Northern wind affects the northern coastal area of The Gelibolu Peninsula. Cold and dense water can be observed in this area as a result of upwelling. The Sea surface temperature of the Saros Bay is cooler and its salinity values are higher than in the North Aegean Sea. The Temperature, salinity and density values of the bottom seawater of the Saros Bay are not affected by seasonal changes. This can be seen clearly in T-S diagrams. When examining temperature changes depending on depth a middle temperature layer can be seen.